Hyale perıerı (Lucas, 1849) (Amphipoda, crustacea) türünün yıllık yaşam döngüsünün araştırılması.
Investigation of the annual life cycle of hyale perieri (Lucas, 1849) (Amphipoda, crustacea)
- Tez No: 620528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEREM BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sucul ekosistemlerdeki önemli bentik faunal gruplardan biri olan Amfipodların, ülkemiz sahillerindeki bol bulunulurluklarına rağmen yıllık yaşam döngüleri hakkındaki veri eksikliği, türlerin ekolojisindeki işlevsel değişimlerin anlaşılmasını sınırlandırmaktadır. Bu çalışma ile Urla (İzmir) civarındaki Hyale perieri (Lucas, 1849) popülasyonunun bir yıllık yaşam döngüsünün incelenmesi ve kıyılarımızdaki veri eksikliğinin giderilmesi hedeflenmiştir. Yapılan örneklemeler ve değerlendirmeler sonucunda, Hyale perieri türüne ait toplam 3700 birey tespit edilmiştir. En yüksek ortalama birey sayısı Mayıs ve Eylül aylarında görülmekle birlikte; Temmuz ve Ağustos aylarında ani bir azalma da tespit edilmiştir. Ayrıca çevresel parametlerin de bu tür üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Amphipods are one of the most important benthic faunal groups in aquatic ecosystems. Lack of data on their annual life cycles, despite their abundance on the coasts of our country limits the understanding of functional changes in the ecology of species. The aim of this study was to investigate the life cycle of the population of Hyale perieri (Lucas, 1894) in the vicinity of Urla (İzmir) and to eleminate the lack of data on the coasts. As a result of the sampling and evaluation, a total of 3700 individuals belonging to Hyale perieri species were identified. Although the highest average number of individuals was observed in May and September; a sudden decrease was also observed in July and August. In addition, the effects of environmental parameters on this species were also examined.