İsmail Fenni Ertuğrul'un düşünce sisteminde Vahdet-i Vücud
Unity of being in İsmail Fenni Ertuğrul's thought system
  1. Tez No: 62053
  2. Yazar: ADEM SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET“İsmail Fenni Ertuğrul'un Düşünce Sisteminde Vahdet-İ Vücûd”adını verdiğimiz tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; İ.F. Ertuğrul'un Hayatı, Kişiliği ve Eserleri üzerinde durduk. Eserlerini kısa kısa tanıttık. Bölümün kısa bir değerlendirmesini yaptık. İkinci bölümde; Tasavvuf, Vahdet-i Vücûd ve Panteizm adı altında incelenmiş, gerekli tanımlar, temsilciler ve tarihi seyri üzerinde durularak Panteizm ile Vahdet-i Vücûd arasındaki farklar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; İ.F. Ertuğrul'un düşünce sisteminde Vahdet-i Vücûd anlayışını vermeye çalıştık. Konunun dayandığı deliller, tecelliler, mertebeler üzerinde durulduktan sonra Vahdet-ı Vücûd'un eleştirisi yapıldı. Bölümün sonunda da genel bir değerlendirme verildi. Vahdet-i Vücûd: Vücûdun birliği; bu âlemdeki bütün varlıkları Cenab-ı Hakk'm isim ve sıfatlarının zuhur mahalli (ortaya çıkıp göründüğü yer) kabul edip, gerçek vücûd (varlık) sahibi olarak Allah'ı bilme ve tanıma esasına dayanan tasavvuf felsefesi olarak özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY This thesis, called“Unity of being in Ismail Fenni Ertuğrul's thought system”, consisst of three main parts. In the first part, it was considered in Ismail Fenni Ertuğrul's life, personality and publications. It was talked about publications. In the second part, the difference between panteism and Unity of being was given by standing on necessary ideas, representatives and historical development which was analyzed under sufism, Unity of being and pantesim. In the third port, the concept of Unity of being in Ismail Fenni Ertuğrul's thayht system was given. After it was talked about evidences, stages and occuranes based on subject was eritisized. Moreover, at the end of the part general evaluation was given.