Gesture analysis and recognition based on MEMS sensors
MEMS sensörlerine dayalı hareket analizi ve tanıma
  1. Tez No: 620563
  2. Yazar: SEVDA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, havaya çizilen şekilleri anlamlandırmak üzere Mikro-Elektro-Mekanik Sistem (MEMS) sensörlerinin kullanımını ve sensör verilerini aktarmak için Bluetooth haberleşmeyi kapsamaktadır. Kişilerin, özellikle konuşma engelli çocukların el, kol hareketleriyle vereceği komut, şekil, harf veya rakam gibi karakterlerin anlamlandırılması önemlidir. Bu amaçla dinamik el hareketini yakalamak için MEMS sensörü olarak bir tür atalet ölçü birimi olan MPU6050 kullanılmıştır. Bu cihaz, içinde dahili olarak bulunan jiroskop ve ivme ölçer sensörlerinden alınan verileri Bluetooth üzerinden bilgisayar ortamına aktaran tümleşik küçük bir yapıda olması sebebiyle tercih edilmiştir. Onlar el ve kol üzerinde kolayca yerleştirilebilecektir. Bu çalışmada, el hareketleriyle oluşturulan bazı sayılar, harfler ve geometrik şekiller MATLAB'da gizli Markov model algoritması kullanılarak tanımlanmıştır. Elde edilen veriler kablosuz iletişim yoluyla bir bilgisayara aktarılır. Deneysel çalışmalar, sistemin oluşturulan hareketleri başarıyla tanıyabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the use of Micro-Electro-mechanical system (MEMS) sensors and communication with Bluetooth to transmit sensor data in order to understand the shape drawn into the air. It is important for people, especially children with speech disabilities, to be understood by the characters such as commands, shapes, letters or numbers that are given by their hand or arm movements. For this purpose, the MPU6050 which is type of inertial measurement unit, was used as a MEMS sensor to capture dynamic hand movement. This device is preferred because it is a small integrated structure that transfers data from the gyroscope and accelerometer sensors inside to the computer via Bluetooth. They can be placed easily on the hand and arm. In this study, some numbers, letters and geometrical shapes, which were generated by hand movements, have been recognized using hidden Markov model algorithm in MATLAB. The obtained data is transferred to a computer by means of wireless communication. The empirical studies have shown that the system can successfully recognize the generated gestures.