Kontrplak kaplı perde duvarların yapısal davranışları üzerine bazı üretim ve tasarım faktörlerinin etkisi
The effect of some production and design factors on the structural behavior of plywood sheathed shear walls
- Tez No: 620573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DEMİRKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, ahşap karkas yapılarda kullanılan kontrplakların üretim aşamasında ve perde duvarlarda kaplayıcı malzeme olarak kullanımı aşamasındaki tasarım faktörlerinin perde duvarın yapısal davranışı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada iki farklı ağaç türü, kontrplak lif yönüne göre paralel ve dik olmak üzere iki farklı lif yönü perde duvar üzerinde kontrplağın iki yönlü ve tek yönü tasarımı, iki farklı yalıtkan türü, iki farklı bağlantı elemanı çeşidi ve tutkal türü olarak fenol formaldehit tutkalı kullanılmıştır. Üretilen kontrplak levhaları üzerine, çekme-makaslama direnci, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, özgül ağırlık ve ısıl iletkenlik testleri sırasıyla; TS EN 314-1, TS EN 310, TS EN 717-3, TS EN 323, ASTM C 518 standartlarına göre uygulanmıştır. Birebir boyutlarda üretilen perde duvarların yapısal davranışı, ASTM E 72 standardına göre belirlenmiştir ve her bir gruba ait maksimum yük taşıma kapasitesi ve maksimum yer değiştirme miktarları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of design factors on the structural behavior of shear wall in the production stage of plywood used in wooden carcass structures and in the stage of using it as a covering material in shear walls. In the study, two different wood types, two different fiber directions, parallel and perpendicular to the plywood fiber direction, two-way and one-way design of the plywood on the shear wall, two different types of insulator, two different types of nail and phenol formaldehyde glue were used as the adhesive type. Shear strength, bending strength, modulus of elasticity in bending, specific gravity and thermal conductivity tests on the plywood boards produced are; It has been applied according to TS EN 314-1, TS EN 310, TS EN 717-3, TS EN 323, ASTM C 518 standards. The structural behavior of shear walls produced in exact dimensions was determined according to ASTM E 72 standard and maximum load carrying capacity and maximum displacement amounts belonging to each group were obtained.