Organik fosforlu insektistlerden fenitrothion ve sentetik pyrethroidlerden tetramethrinin albino fareler (mus musculus)'de serum proteinleri üzerine etkileri
- Tez No: 4659
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DÜRDANE KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
XI ÖZET Bu calxsmada, Organik fosforlu insektisitlerden Fenitrot- hion ve sentetik pyrethro idlerden Tetramethrin' in albino fareler (Mus musculus) "de serum proteinleri üzerine etki leri araştırılmıştır. 4-8 haftalık farelere bu iki ilacın subletal dozları (250 ppm ve 500 ppm) 13 hafta boyunca ağız yoluyla verilmiştir. Her iki ilaç uygulamasıda özellikle Fenitrothion gru bunda olmak üzere, doza bağımlı olarak farelerin vücut ağırlığı ve yem tüketimlerinde kontrola göre azalmaya ne den olduğu bulunmuştur. Serum miktarları bakımından, her iki ilacın iki dozunun kontrol grubuna göre, a- globulin ve 6 - globulin miktar larında bir değişiklik meydana getirmediği saptanmıştır. Buna karşın, özellikle Fenitrothion grubu başta olmak üze re her iki ilaçta doza bağımlı olarak albumin miktarı artarken, y - globulin miktarının azaldığı tespit edilmiştir. Aseton grubunun, kontrol grubuna göre tüm bulgular bakı mından önemli bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Yapılan çalışmaların tümünde, eşeyler arasında önemli bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this study, the effects of an organophosphorus insecticide Fenitrothion and a synthetic pyrethroid insecticide Tetrameth- rin on the serum proteins of albino mice were investigated. The sublethal doses (250 ppm and 500 ppm) of these two insecticides were applied 4-8 week-old mice during 13 weeks period. Both of the insecticides, but specially Fenitrothion, caused a significant dose-dependent decrease of food intake and body weight of mice compared to controls. There is no difference among the serum levels of a - globulin and 3 - globulin of mice at treatment groups compared to controls. While both of the insecticides, but specially Fenitrothion have increased the serum levels of albumin, these insecticides have decreased the serum levels of y - globulin. There is no significant difference about the experimental results obtained acetone and control groups. In according to the experimental results, there is no significant difference between male and female sexes.