Hak ihlallerinin tiyatro oyunlarına yansıması
Reflection of violation of rights on theatre plays
  1. Tez No: 620697
  2. Yazar: RABİYE CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BALİ AKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, hukuk ve edebiyat arasındaki ilişki, insan hakları ve tiyatro özelinde incelenerek hak ihlallerinin tiyatro metinlerine yansıması, örnek oyunlar üzerinden detaylı bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu çerçevede, çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“hukuk ve edebiyat”interdisipliner bir çalışma alanı olarak kuramsal ve tarihsel perspektifle ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise“Muhaliflerin Tiyatrosu”başlığı altında, hak ihlallerinin tiyatro oyunlarına yansıması“entelektüel”kavramı kapsamında; Vaclav Havel“Largo Desolato”, Harold Pinter“Bir Tek Daha”, Dario Fo ve Franca Rame“Bir Anne”isimli oyunları üzerinden ele alınmıştır. Edebiyat, kurgu ile gerçeklik arasında bir sınır oluşturarak, sunduğu alternatif dünya sayesinde, gerçekliği eleştiren ve dönüştüren bir bilinç yaratırken hukukun gözden kaçırdıklarına ışık tutmaktadır. Bu kapsamda edebiyatın hukukla ilişkisi irdelenirken edebiyatın işlevi; edebiyatın parabatik kapasitesi, edebi anlatının gücü, kurgu ile hakikatin keşfi ve edebiyatın politik yönü çerçevesinde hukukun edebi metinlerdeki tezahürü insan hakları ve tiyatro oyunları özelinde değerlendirilecektir. Çalışmaya konu olan oyunlar, entelektüel kimliği nedeniyle dünyanın her hangi bir yerindeki hak ihlalini evrenselleştiren, politik şiddetin karşısında yaşadıkları ve yazdıklarıyla edebi varlıklarını sürdüren yazarlar arasından seçilmişlerdir. Oyunlarda yer alan insan hakkı ihlalleri“yaşama hakkı”,“işkence yasağı”, ve“düşünce hürriyeti”dir. Çalışmada, hakikatin politik güç/resmi ideoloji tarafından susturulduğu dönemlerde edebiyatın, gerçeğin çeşitli versiyonlarını kurgu üzerinden estetize ederek, okuyucu üzerinde yarattığı dönüştürücü bilinçle, hukukun evrimleşmesine katkı sağladığı savunulmuştur. Bu bağlamda Antik Yunan'dan beri politik bir dile sahip olan tiyatro metinlerinin, hakikatin kurgu ile keşfedilmesine hizmet ederken; gerçek dünyanın reddettiği“öteki”yi edebi dünyada var edip hak ihllalerini ve dile getirilmemiş hakları dillendirerek insan haklarının gelişmesine katkıda bulunabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between law and theater is inspected in the subjects of human rights and theater. Reflections of violation of rights are evaluated extensively throughout the specified plays. On this frame the study is made up of two sections. In the first section,“law and literatüre”is approached as a theoritic and historical field of study. In the second section, reflections of human rights violations to theater are studied under the topic of“Antogonist Theater”especially around the term“intellectual”on the examples;“Largo Desolato”by Vaclav Havel,“One for the Road”by Harold Pinter,“A Mother”by Dario Fo and Franca Rame. Literature –an edge between reality and fiction- creating a consciousness with which criticizing and translating the reality thanks to the alternative world it can provide is putting light on the things that law fails to notice. On this matter while literature's relationship with the theater is being investigated, the emergence of law in literary texts considering the topics; function of literature, parabasis capacity of literature, power of literary narrative, discovery of reality with fiction, political side of literature will be throughoutly evaluated. The playwrights of the specified plays in the study are picked carefully considering their intellectual identifications“antogonist kind of mind”which would make them globalize any kind of human right violation and considering the literary presence they have with what they have been through and what they have written against political violence. Violations of human rights in the plays are roughly about torture, freedom of speech and right to live. In the study, in the times when the reality was muted by the political power/official ideology, various versions of reality was being embellished with fiction and served to public and thanks to the consciousness it created, literature's contribution to the law was emphasized. On this matter; theater has been serving to the public to discover truth through fiction since Ancient Greek. It also enabled“the other”to be seen by the World, told about the violation of rights, helped develop human rights.