Elektronik destek sistemleri için gerçek zamanlı uygulanabilir tek darbe yön bulma algoritmaları
Real time applicable monopulse direction finding algorithms for electronic support systems
  1. Tez No: 620705
  2. Yazar: ABDULLAH EMİN GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektronik destek sistemlerinde, elektronik harp ortamında bulunan tehdit radarların tespiti, ayrıştırılması ve kimliklendirilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Elektronik destek sistemleri belirtilen işlemleri yerine getirebilmek için tespit edilen tehdit radar sinyallerinin karakteristik parametrelerini gerçek zamanlı olarak çıkarır. Tehdit radar sinyalinden çıkartılan parametrelerden bir tanesi tehdit yön bilgisidir. Tehdit yön bilgisinin radarın konumsal yerleşimi nedeni ile anlık olarak değiştirilememesi özellikle tehdit yoğun ortamlarda ayrıştırma işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle tehdit yön bilgisinin yüksek doğrulukta tespit edilmesi elektronik destek sistemleri için kritik öneme sahiptir. Bu tez kapsamında elektronik destek sistemlerinde kullanılan tek darbe yön bulma algoritmaları analiz edilmiştir. Alan ve doğruluk parametreleri göz önüne alınarak önerilen optimum anten yerleşimi için hibrit yön bulma algoritması gerçek zamanlı olarak uygulanmıştır. Benzetim ortamında yapılan analizler sonucunda önerilen gerçek zamanlı algoritmanın 180 derece bakış açısında, en yüksek 0,24 derece RMS hata ile 188 nano saniye içinde tehdit yön tespiti gerçekleştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In electronic support systems; detection, separation and identification of threat radars in electronic warfare environment are performed. Electronic support systems obtain the characteristic parameters of the detected threat radar signals in real time to execute the specified tasks. One of the parameters achieved from the detected threat signal is the direction information of the threat. The threat direction information cannot be manupulated instantly due to the location of the radar. This facilitate threat separation especially in threat-intensive environment. Therefore, high accuracy detection of the threat direction information is critical for electronic support systems. In this thesis, monopulse direction finding algorithms used in electronic support systems are analyzed. Hybrid direction finding algorithm is applied in real time for the proposed optimum antenna placement considering the area and accuracy parameters. As a result of the analysis in simulation environment, it is shown that proposed real time algorithm provides threat direction finding in 188 nano seconds with the highest 0.24 degree RMS error in 180 degree angle of view.