Türkiye'de karayolu ulaşımına kapalı mekânlarda bisiklet turizmi güzergâh standartlarının belirlenmesi: Kemalpaşa Mahmutdağı ekoturizm planlama alanı örneği
Determination of bicycle road transport tourism itinerary standard in closed places in Turkey: Kemalpaşa Mahmutdagi ecotourism planning area example
- Tez No: 620786
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
“İzmir ili, Kemalpaşa ilçesi, Mahmutdağı mevkiine ait amenajman planında ekoturizm faaliyet alanları olarak ayrılan çalışma alanını, EKOTURİZM-FP yaklaşımıyla planlamak ve yönetim esaslarını tespit etmek. Yöre ve çevresinde yaşayan halkın (hatta zaman içinde ulusal ve uluslararası ekoturistik faaliyetler kapsamında bütün insanlığın) faydasına sunmak. Ekoturistlerin çalışma alanından en verimli ve güvenli bir şekilde faydalanmasını düzenlemek çalışmanın amaçlarındandır. Ayrıca 10. Kalkınma Planında belirtilen Türkiye'de yeni ve farklı turizm yöntemleri geliştirme amacı kapsamında, ilerleyen süreçte, bu konuyla ilgili çıkarılacak ”Türkiye Ulusal Ekoturizm Standardı“ ve ”Türkiye Ekoturistik Kaynak Envanteri ve Sürdürülebilir Kullanımı Yönetmeliği“ ile birlikte konunun, daha büyük bir yatırım programına dönüştürülmesi, projenin kanımızca önemli çıktılarından birisi olacaktır. Bu bağlamda, İzmir'de gerçekleştirilecek bu pilot projeden elde edilen bulgularla biçimlenecek ”Doğal ve Kültürel Kaynakları Ekoturizm Fonksiyonlu Planlama ve İşletme Rehberi" esas alınmak suretiyle daha geniş ölçekte planlama ve yatırımlara girişmek mümkün olabilecektir (KB,2014). Bu amaca yönelik olarak Mahmutdağı proje alanında bu çalışmada uygulanan yöntemle planlama yapılması kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
“ Izmir province , Gulab district, allocated as ecotourism activities in the fields of management plans of Mahmutdagi located in parts , to plan the EKTURİZM -FP approach to identify management principles, so that people living in the region and around ( even the whole of humanity under the national and international ecotourists have activities over time) benefits to these areas by providing their health , sports, social , and to regulate the advantage of versatility in terms of cultural and economic inputs. In addition, 10 National Development indicated in the plan new and different tourism methods development purposes in Turkey in the coming period , it will be issued on the topic ”Turkey's National Ecotourism Standard“ and ”Turkey ecotourists 've Resource Inventory and Sustainable Use Directive“ with the issue , a larger investment Transformation program will be important in our opinion, one of the project 's output. In this context, will be held in Izmir will be shaped by the findings of this pilot project, ”Natural and Cultural Resources Ecotourism Functional Planning and Management Guide " will be possible to do more large-scale planning and investment by prevail. Mahmutdagi in the project area for this purpose it was decided to plan the method applied in this study.