Türkiye'de karayolu ulaşımına kapalı mekanlarda doğa yürüyüşü turizmi güzergah standartlarının belirlenmesi: Kemalpaşa Mahmutdağı ekoturizm planlama alanı örneği
Indoor spaces of road transport in Turkey hiking route determination of tourism standards: Kemalpasa Mahmutdagi ecotourism planning area example
- Tez No: 459013
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmamızda ki amaç; doğa yürüyüş güzergahları için standartlar geliştirerek,“İzmir ili, Kemalpaşa ilçesi, Mahmutdağı mevkiine ait amenajman planında ekoturizm faaliyet alanları olarak ayrılan kısımları, EKOTURİZM-FP yaklaşımıyla planlamak ve yönetim esaslarını tespit etmek, böylece yöre ve çevresinde yaşayan halkın (hatta zaman içinde ulusal ve uluslararası ekoturistik faaliyetler kapsamında bütün insanlığın) faydasına sunarak onların bu alanlardan sağlık, spor, sosyal, kültürel ve ekonomik girdiler bağlamında çok yönlü yararlanmasını düzenlemektir. Türkiye'de henüz karayolu ulaşımına kapalı alanlarda doğa yürüyüşü turizmi standartları olmadığı için 2007 yılında İrlanda Ulusal Doğa Sporları Konseyinin belirlediği standartlar çalışma alanına uyarlanarak planlanmıştır. Ayrıca 10. Kalkınma Planında belirtilen Türkiye'de yeni ve farklı turizm yöntemleri geliştirme amacı kapsamında, ilerleyen süreçte, bu konuyla ilgili çıkarılacak ”Türkiye Ulusal Ekoturizm Standardı“ ve ”Türkiye Ekoturistik Kaynak Envanteri ve Sürdürülebilir Kullanımı Yönetmeliği“ ile birlikte konunun, daha büyük bir yatırım programına dönüştürülmesi, projenin kanımızca önemli çıktılarından birisi olacaktır. Bu bağlamda, İzmir'de gerçekleştirilecek bu pilot projeden elde edilen bulgularla biçimlenecek ”Doğal ve Kültürel Kaynakları Ekoturizm Fonksiyonlu Planlama ve İşletme Rehberi" esas alınmak suretiyle daha geniş ölçekte planlama ve yatırımlara girişmek mümkün olabilecektir.Bu amaca yönelik olarak Mahmutdağı proje alanlarında aşağıda belirtilen çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is creating standards for hiking route,“ Izmir province, Kemalpaşadistrict, allocated as ecotourism activities in the fields of management plans of Mahmutdagi located in parts , to plan the EKOTURİZM -FP approach to identify management principles, so that people living in the region and around ( even the whole of humanity under the national and international ecotourists have activities over time) benefits to these areas by providing their health , sports, social , and to regulate the advantage of versatility in the context of cultural and economic inputs. Turkey is not yet for hiking tourism standards in the field of road transport in 2007 off the Irish National Outdoor Sports standards set by the Council is planned to be adapted to the workspaceIn addition, 10 National Development indicated in the plan new and different tourism methods development purposes in Turkey in the coming period , it will be issued on the topic ”Turkey's National Ecotourism Standard“ and ”Turkey ecotourists 've Resource Inventory and Sustainable Use Directive“ with the issue , a larger investment Transformation program will be important in our opinion, one of the project 's output. In this context, will be held in Izmir will be shaped by the findings of this pilot project, ”Natural and Cultural Resources Ecotourism Functional Planning andManagement Guide " will be possible to do more large-scale planning and investment by prevail.The efforts those are indicated in the below are decided to plan for this purposes in Mahmutdağı proje area.