The NF/OM Trend: Gay Men's Engagement with Masculinities and Femininities in Turkey
NF/OM Trendi: Türkiye'de Geylerin Erkeklikler ve Kadınlıklarla İlişkileri
  1. Tez No: 620806
  2. Yazar: CAN ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, erkeklik kavramına dostça bir tavır, kadınlık kavramına ise nahoş bir tavır edinmiş gey erkeklerin bu kavramlara yüklediklerri anlamları kavramak adına kendini ve beraber olmak isteyeceği kişileri tanıtmada bir kaide haline gelen erkeklik ve kadınlık kavramlarının gey sosyal ağlarında mütemadiyen var olmasını inceliyor. Veriler, kendini gey olarak tanımlayan ve İstanbul'da ikamet eden 10 erkekle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sayesinde meydana gelmiştir. Bu tez, gey erkeklerin toplumsal cinsiyet pratikleri ile olan ilişkisinin, erkek egemenliğin ve kurumsallaşmış heteroseksüelliğin düsturuna bağlı olduğunu ve gey erkeklerin de hayatlarına tahakküm eden Türkiye'deki cinsiyet/toplumsal cinsiyet sistemine katkıda bulunduğunu belirtir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the appearance and reappearance of masculinity and femininity as self-description and as precept for partner preference on gay social networks in order to understand meanings attached to masculinities and femininities by gay men who adopt a conciliatory attitude towards masculinity and belligerent attitude towards femininity. Data were generated through semi-structured interviews with 10 gay self-identified men in Istanbul. This thesis implies that gay men's engagement with gender practices reveals the determinism of patriarchy and heteronormativity and contribute sex/gender regime in Turkey that oppress the lives of gay men as well.