Consumer profiling a general profile of Turkish consumers
- Tez No: 20629
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHTAP KÖKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Tüm ülkelerin artık bilgi toplumu olmayı hedeflediği günümüzde, bilgi, araştırma ?ve iletişimini önemi herkesçe kabul edi lmektedir. Dünyanın tüketimde globalleşmeye doğru yol aldigi bu ortamda, tüketiciyi doğru, tanimak.ve tanımlamak günümüz ya. t i r x mc ı s x n x n en önemli hedefidir. Bu da tüketici profili araş t a. rma 1 ar ı nırı önemini gündeme getirmiştir. Bu tez tüketici profillerinin hangi değişkenler- kullanılarak çizilebildiğini -ve dünyada "ve Türkiye'de bu konuda yapılmış araştırmalar! kapsamaktadır. Ayni zamanda 1 9 «9 2 yılının ilk uc ayında, istanbul Tüketicisinin denek olarak kullanıldığı bir- genel tüketici prof ili araş t 1 rmaa ı da sunmaktadır. Bu araş t i rmada ana değişken olarak demograf ik.ve sosyo ekonomik özellikler-, yaşam biçimleri -ve değerler kul 1 an i 1 m i ş t a r. Araştırma sonucunda Türkiye'de belirli yaşam biçimleri -ve değerlerin tüm tüketiciler için geçerli oldukları, baz ı 1 ar in ı n ise değişik tüketici t opl u 1 uk 1 ar- ı na gore değişkenlik gösterdikler-! ortaya o a. km.rtk t ad ir-. Bu ar- aş t S rmada ortaycı ç'lkan diğer önemli b i r i i isonuç da demografik özelliklerden eğitim, cinsiyet, yaş ve çalışma durumunun insanların yaşamlarını ve değerlerini etkiledikleri, bir anlamda biçimlendirdikleridir. Bu araştırma, 1980 sonrası ülkemizde de ortaya çıkan tuketici -profil araştırmalarına olan talebin karşılanmasında kullanı1 abi1ecek yöntemleri detaylı olarak tartışmak, araştırmacılara mevcut ve geçerli araştırma yöntemleri üzerinde kaynak oluşturmak ve karar vericilerin ortaya çıkan araştırma sonuçlarını deger1endirmelerinde yol gösterici olmak amacı ile gerçekleştiri lmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today ' a world, where the main target is achieving an information society- level t>y a. 1 1 the countries, the i mpor t anc e of inf orma t i ox~ı, research, and commun i ca t i on is accepted by everyone. The reflection of this trend is seen in marketing field also- The marke t ing decision makers have to collect i nf orma t i on aloout the consumers. And this fact f orces them to make profiling studies to know and define their- customers. This thesis contains information a fc> o u t the content of consumer -prof lies, the var i atol e s to fc>e used for drawing them, and the r e s earohe s done in this area in Turkey and the world. Besides it also provides a general consumer profiling research done in Istanbul, Turkey, in the first three months of 1992. In this research the main var i a£> 1 e s used are the demographic and socioeconomic properties, life styles and values- The findings show that some life styles and values are valid for- all Turkish consumers while some of them show differences in different consumer- clusters. Another important finding of the study is that the education, sex, age and iworking status as demographic and. socioeconomic -variables influence and ±n a way shape the Xif e style and values of the consumer's. This research was done toy the purpose of supplying inf ormat i on about the methodology of consumer- pr-of iling studies,. establishing a reference for researchers about the res earche s existing and valid methodologies about this subject. It also helps the re s earchers the way of evaluation of the findings in this subject. i i