Stratejik planda bütçe hedeflerinin gerçekleşme durumunun incelenmesi; Nilüfer Belediyesi örneği
An analyzing the realization of budget targets within strategic planning
  1. Tez No: 620811
  2. Yazar: SİNAN KIZAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütçe ve Mali Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile başlayan kamu mali reformu stratejik planlama, çok yıllı bütçeleme ve orta vadeli harcama sistemi, performans esaslı bütçeleme sistemi gibi kavramların kamu alanında kullanılmasına neden olmuştur. Bu reformun hayata geçirilmesinde stratejik planlama temel yapı taşını oluşturmaktadır. Bu doğrultu da kamu kurumları stratejik planlar hazırlayarak, varmak istedikleri yeri tespit edecekler ve varmak istedikleri yere ulaşabilmek için ihtiyacı olan kaynakları etkin, verimli kullanarak tasarrufu sağlamış olacaklardır. Nilüfer Belediyesi de bu doğrultuda 5018 sayılı Kanun gereği 2010-2014 ve 2015-2019 olmak üzere iki adet stratejik plan hazırlayarak kaynakların etkin kullanımını gerçekleştirmeye çalışmıştır. Kamu yönetiminde yaşanan gelişmelerin içindeki stratejik plan çalışmalarında ve diğer çalışmalarda gerek basında gerekse Web sayfasında öncü belediye olarak gösterilen belediyenin verilerinin incelemesini ve tez ile bu durumun gerçekten belirtildiği gibi olup olmadığı ortaya konulmuş ancak durumun gösterildiği kadar yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, public finance reform ,which started from public finance management and control law (Law 5018), caused to be used concepts such as strategic planning, multi-annual budgeting,medium-dated spending system, performance- based budgeting system at public sphere. Strategıc planning underlies putting into practice this reform. Accordingly , public enterprises determines their goals by preparing strategic plans and in order to reach their goals,they will use needed sources effectively. By this way they will save up. Accordingly Nilüfer Municipality prepared two strategic plans of the years 2010-2014 and 2015-2019 by law no.5018. It is expacted that Nilüfer Municipality built a relation between strategic plan and budgeting and spend sources optimally. But Nilüfer Municipality cannot be succsesful at this point and cannot use sources effcetively. Nilüfer Municipality is stated successfully both in their strategic plans, Web-site and the media. Therefore, we seek to execute whether this case is notably genuine or not with the thesis. Reach the end of it is that Nilüfer Municipality is adequately not successful as stated.