Hegel's early critique of The Foundations of Modern Social Contract Theory
Hegel'in erken dönemindeki Modern Toplumsal Sözleşme Kuramı temelleri eleştirisi
- Tez No: 620810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BEHİÇ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezin amacı, hem Hobbes, Locke ve Rousseau'nun toplumsal sözleşme kuramlarının, hem de Genç Hegel'in bu kuramları eleştirisinin normatif olduğunu göstermektir. İlk bölümde, bu çalışmanın ana hatlarını sunuyorum. İkincisinde, teorik ve pratik bilgi ayrımı açısından Hobbes, Locke ve Rousseau'nun toplumsal sözleşme kuramlarını eleştirel biçimde değerlendirmeye çalışıyorum. Üçüncü bölümde, Hegel'in erken dönemindeki epistemolojisinin ana ilkelerini, toplumsal sözleşme eleştirisiyle ilişkili olarak serimliyorum. Son bölüm ise Fichte ve Schelling'in Sistemleri Arasındaki Fark, Doğal Hukuk ve Etik Yaşam Sistemi gibi erken dönem metinleri aracılığıyla ortaya konan Hegel'in hak ve toplum kuramının serimlenmesi ve eleştirel analizinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show that both the modern social contract theories of Hobbes, Locke and Rousseau and the Young Hegel's critique of these theories are normative. In the first chapter, I present the outlines of this study. In the second, I try to critically evaluate the grounds of social contract theories of Hobbes, Locke and Rousseau in terms of the distinction between theoretical and practical knowledge. In the third, I present the main tenets of Hegel's early epistemology in relation to his critique of social contract. The last chapter consists of my presentation and critical analysis of Hegel's theory of right and society with reference to his early writings like Difference Between Fichte's and Schelling's System of Philosophy, Natural Law and System of Ethical Life.