Yenidoğan sarılığı nedeni ile yenidoğan kliniğine yatırılan olgularda tedavi kılavuzlarına uyumun araştırılması
Assessment of adherence to the treatment guideline in patients hospitalized due to neonatal jaundice
- Tez No: 620822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİME ESRA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yenidoğan sarılığı sık görülen ve genellikle benign bir klinik durumdur. Ancak çok yüksek serum total bilirubin düzeyleri yenidoğan bebekte santral sinir sistemi hasarına neden olabilir. Sarılıklı yenidoğan bebeklerde total serum bilirubin düzeyi izlenmeli ve potansiyel olarak tehlikeli düzeyi aşan total serum bilirubin düzeyi olan olgular fototerapi ya da kan değişimi ile tedavi edilmelidir. Bu olgularda tedavi sınırlarını belirleyen uluslar arası kabul görmüş tedavi kılavuzları mevcuttur. Araştırmamızda yenidoğan sarılığı nedeni ile hastaneye yatırılan olgularda hiperbilirubinemi tedavi kılavuzlarına uyumun araştırılması ve tedavi gereksinimi olmayan bebeklerin sıklığının belirlenmesi amaçlanmış, 1 Ocak 2009-31 Aralık 2010 tarihleri arasında TC Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği'ne yatırılan olgu dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışma sürecinde kliniğimize yatırılan toplam 2599 hasta içinde yenidoğan sarılığı nedeni ile yatırılan 518 bebek (% 19.9) çalışma grubunu oluşturdu. Çalışma grubunu oluşturan 267'si erkek (% 51.5), 251'i kız (% 48.4) toplam 518 olgunun ortalama gebelik yaşı 37.2 ±2.2 hafta olup, ortalama doğum ağırlığı 2988.3 ± 617 gram idi. Hastaların % 49.6'sı normal, % 50.4'ü sezaryen ile doğmuştu. Hastaların 140'ında ABO grup uygunsuzluğu (%27), % 13'ünde (68 olgu) Rh uygunsuzluğu mevcuttu. Direkt Coombs testi pozitifliği çalışma grubunda % 7.3 (38 bebek) sıklığında idi. Çalışmada yer alan hastaların %24,5'inde (127 bebek) sarılık dışında beslenme güçlüğü veya dehidratasyon, %8.9'unda (45 olgu) enfeksiyon kuşkusu mevcuttu. Doğum ağırlığı ve yatış sırasında ölçülen vücut ağırlığı değerlendirildiğinde 77 olguda (%14.9) anormal tartı kaybı mevcuttu. Yenidoğan sarılığı tedavisinde güncel tedavi kılavuzuna uygun olarak yatışı yapılan hasta sayısı 391(%75.4) idi. Sonuç olarak hiperbilirubinemi nedeni ile izlenen bebeklerin bilirubin ensefalopatisi gelişimini önlemek amacıyla uygun şekilde takibinin yapılması, ancak gereksiz tetkik ve tedavilerden kaçınılması gerektiğini düşünüldü. Hastaneye yatırılması düşünülen bebeklerde, tedavi kılavuzlarına uyumun arttırılması ve olguların uygun şekilde izlenmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is a common and generally benign condition. But, high serum bilirubin levels may cause central nervous system damage in newborn infants. Total serum bilirubin levels of newborn infants should be monitorized and infants with critical treshold levels of total serum bilirubin should be treated accordingly, either with phototherapy or with exchange transfusion. There are international treatment guidelines determining the therapy limits for those infants. In this study, it was aimed to investigate the adherence rates to the treatment guidelines in infants hospitalized due to neonatal jaundice and the frequency of unnecessary hospitalizations. The cases admitted to the Newborn Intensive Care Unit (NICU) of Ministry of Health, Izmir Tepecik Teaching and Research Hospital between January 1st 2009 and December 31st 2011 were evaluated retrospectively. The study group consisted of 518 (19.9%) cases out of a total of 2599 cases admitted to the NICU. Out of 518 cases, 251 (48.4%) cases were female and 267 (51.5%) cases were male. The mean gestational age of the cases was 37.2±2.2 weeks and the mean birth weight was 2988.3±617 grams. The route of delivery was normal spontaneous vaginal in 49.6%, and Cesarean section in 50.4% of the cases. ABO incompatibility was seen in 140 (27%) and Rh incompatibility was seen in 68 (13%) of the cases. The frequency of a positive Direct Coombs test was 7.3% (38 infants). There were 127 (24,5%) infants with inadequate feeding or dehydratation and 45 (8,9%) infants with suspicion of an infection. Abnormal weight decrease from the birth weight was observed in 77 14.9%) cases. The frequency of hospitalization adherent to up-to-date treatment guideline in order to treat the neonatal jaundice was 75.4% (391 cases). In conclusion, it was suggested that adequate monitorization is crucial for preventing bilirubin encephalopathy and unnecessary laboratory studies and hospitalizations should be avoided. Adherence to treatment guidelines should be reinforced and monitorization for hyperbilirubinemia should be adequate for the cases considered to be hospitalized.