Kronik obstrüktif akciğer hastalarında dispne algısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life measures and dyspnea perception in chronic obstructive pulmonary diseases
- Tez No: 620823
- Danışmanlar: PROF. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalarında dispne algısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapılan yapılan bu çalışmaya Edirne ilinde Bir Üniversite Hastanesinde tedavi gören 75 KOAH hastası dahil edilmiştir. Hastaların dispne algısını belirlemek için Modified Medical Research Council Skalası, yaşam kalitesi düzeyini ölçmek için de Saint George Solunum Anketi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 programında ortalama, standart sapma, yüzdelik, student t testi, tek yönlü varyans analizi, Many Whitney testi, Krusskall Walls H testi ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerin sonucunda dispne algısının hastaların yarısında (%53) şiddetli olduğu, yaşam kalitesi düzeyinin ise iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EVALUATE THE DYSPNOEA AND QUALITY OF LIFE IN CHRONIC OBSTRUCTIV PULMONARY DISEASE PATIENTS SUMMARY Seventy-five COPD patients treated in a University Hospital in Edirne province were included in this study, which was performed as a descriptive cross-sectional study in order to evaluate the dyspnoea and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease patients. The Modified Medical Research Council scale was used to determine the dyspnoea of the patients and the Saint George Respiratory Questionnaire was used to measure the quality of life. Data obtained from the study were analyzed by SPSS 21.0 program with mean, standard deviation, percentile, student t test, one way variance analysis, Many Whitney test, Krusskall Walls H test. As a result of the statistical analyzes performed, it was seen that the dyspnea perception was severe in the majority of patients (53%) and the quality of life level was good.