Libya devlet üniversitelerine ait web sitelerinin kullanılabilirlik değerlendirmesi
Usability evaluation of websites of Libya state universities
- Tez No: 620848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İletişim ve İnternnet alanındaki teknolojik gelişmelerin hızlanması, üniversiteler ve diğer büyük eğitim kurumlarının görsel estetiğiyle öne çıkan websiteleri tasarlayarak rekabet yeteneklerini arttırmayı amaçlamaları ve bunu son kullanıcının bakış açısıyla kullanma imkanının olması, ayrıca bu yolla öğrencilere ve ziyaretçilere daha iyi hizmet sunulması gibi sebeplerle, web tasarımcıları hedef kitlelerinin güvenini ve memnuniyetini kazanabilmek için söz konusu sitelerin kullanılabilirlik boyutuna ilgi duymaya başladılar. Libya Devlet Üniversitelerine ait websitelerinin sayısındaki büyük artışa rağmen, bu sitelerin kullanılabilirliğinin düşük olması ziyaretçilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasına engel olmaktadır. Bu bağlamda, yaptığımız çalışmayla üç adet Libya Devlet Üniversitesinin web sitelerinin kullanılabilirliğini ölçümlemeyi bu web sitelerinin avantajları ve dezavantajlarıyla ilgili ortak sorunları tanımlamayı amaçladık. Bu çalışmada iki farklı değerlendirme yöntemi kullanılmaktadır; ilk yöntem kullanıcı testi ve memnuniyet anketidir, ikincisi ise Nielsen'in sezgisel değerlendirme yöntemidir (uzman incelemesi). Her iki yöntemle de aynı devler üniversiteleri üzerinde farklı katılımcılarla websitelerinin kullanılabilirliği, kullanıcı açısından değerlendirilmektedir. Kullanılabilirlik sonuçları, seçili Libya Devlet Üniversitelerinin pek çok kullanılabilirlik sorunu olduğunu göstermektedir ve bu da çalışmamızın üniversiteler açısından pratik uygulamaları ima ettiğini ortaya koyar; üniversitelerin web tasarımcıları bu sonuçlardan faydalanarak daha kullanılabilir web siteleri tasarlayabilirler. Bu çalışma ayrıca Libya Devlet Üniversiteleri hakkında kullanılabilirlik ölçümü yapma girişiminde bulunan ilk çalışmalardan birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the acceleration of technological development in the field of communications and the Internet and in view of the interest of large educational institutions such as universities and others to increase their competitive capabilities by creating distinctive websites in their visual aesthetics and the possibility of using them from the viewpoint of the end user and providing good services to students and visitors, the developers were interested in this aspect in order to gain the satisfaction and confidence of users Targeted. Despite the recent huge increase in the number of websites of Libyan public universities, their low usability leads to a failure to meet the needs and expectations of visitors. Therefore, the aim of this study was to assess the usability of three Libyan public universities and to identify common issues related to the advantages and disadvantages found in these university websites. Two methods of evaluation were used in this study, the first method was user testing and satisfaction questionnaire, and the second method was Nielsen's heuristics evaluation (Expert review). Both methods used the same selected public universities with different participants and assessed website usability from a user's perspective. Usability results also revealed that selected Libyan university websites suffer from many usability problems and the results of this study have practical implications for universities so that university web developers can design more usable websites. This study is also one of the first attempts to assess levels of Usability in the Libyan public universities.