Derin kazılı iksa sisteminin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi: İstanbul - Basf Teknopark örneği
Analysis of the deep excaved shoring system by finite element method: Example of İstanbul - Basf Teknopark
  1. Tez No: 620881
  2. Yazar: MERVE ÇOPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geoteknik mühendisliği alanında en önemli uygulamalardan olan derin kazılarda iksa sistemleri; dünyada ve ülkemizde sıklıkla uygulanan yöntemlerdir. İnşaat sektöründe son dönemde geliştirilen projelerde alan ihtiyacından dolayı çoğunlukla derin kazı yapılmakta ve iksa sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Zemin türlerine ve çalışma alanı koşullarına göre uygulanabilen iksa sistemleri geliştirilerek, derin kazıların güvenli bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında İstanbul-BASF Teknopark İnovasyon Merkezi binası için yapılacak derin kazıda; fore kazıklı ve ankrajlı iksa sistemi belirlenip sayısal analizi yapılmıştır. Sayısal analiz için Plaxis 2D bilgisayar programı kullanılmıştır. Çalışmada yapılacak kazının derinliği 9m'dir. İksa sistemi olarak; forek kazıklı, tek sıra ankrajlı ve iki sıra ankrajlı fore kazıklı üç ayrı sistem seçilmiştir. Bu üç sistemde seçilen fore kazık çapı 50cm ve uzunluğu 13m'dir. İlk olarak fore kazıklı iksa kesitinin modeli oluşturulup analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda toplam yatay deplasman değeri 51,22mm olarak bulunmuştur. İksa sisteminin kendi stabilitesi açısından yatay deplasman değeri; yatay destekli sistemler için nihai kazı derinliğinin en çok binde 2,5 olan 22,5mm ile binde 5'i olan 45mm arasında olmalıdır. Fore kazıklı iksa kesitinin toplam yatay deplasmanı bu sınır değerleri aştığı için, kazıya uygun bir iksa sistemi olmadığı belirlenmiştir. Daha sonra tek sıra ankrajlı fore kazıklı iksa kesitinin modeli oluşturulup analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda toplam yatay deplasman 46,57mm bulunmuştur. Bulunan yatay deplasman sınır değerleri aştığı için bu iksa kesiti de kazı için uygun olmadığı belirlenmiştir. Son olarak iki sıra ankrajlı fore kazıklı iksa kesitinin analizi yapılmıştır. Bu kesitin analizi sonucunda ise toplam yatay deplasman 41,45mm bulunmuştur. Bu iksa kesitinin deplasman değeri sınır değerler arasında kaldığından kazı için uygun bir iksa sistemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shoring systems in deep excavations, one of the most important applications in the field of geotechnical engineering; These are the methods applied frequently in the world and in our country. In the projects developed recently in the construction sector, mostly deep excavation is done due to the need for space and shoring systems are needed. Shoring systems that can be applied according to ground types and working area conditions are developed and deep excavations are made safely. In this thesis, in the deep excavation to be made for the building of Istanbul-BASF Technopark Innovation Center; Bored piled and anchored shoring system was determined and numerical analysis was done. Plaxis 2D computer program was used for numerical analysis. The depth of the excavation in the study is 9m. As the retaining system; Three separate systems have been chosen, including forec pile, single row anchorage and two rows of anchored bored piles. The bored pile diameter selected in these three systems is 50cm and its length is 13m. First, the model of the bored pile retaining section was created and analyzed. As a result of the analysis, the total horizontal displacement value was found to be 51.22mm. Horizontal displacement value in terms of the stability of the retaining system; For horizontal supported systems, the depth of the final excavation should be between 22.5mm at 2.5 per thousand and 45mm at 5 per thousand. As the total horizontal displacement of the bored piled retaining section exceeded these limit values, it was determined that there was no suitable retaining system for excavation. Then, a single row anchored bored piled shoring section model was created and analyzed. As a result of the analysis, total horizontal displacement was found 46.57mm. It was determined that this shoring section was not suitable for excavation as the horizontal displacement found was exceeded. Finally, two rows of anchored bored pile shoring sections were analyzed. As a result of the analysis of this section, total horizontal displacement was found 41.45mm. As the displacement value of this shoring section is between the limit values, it is determined that it is a suitable shoring system for excavation.