Derin kazılı iksa sisteminde oluşan yer değiştirmelerin hesaplanarak aletsel gözlemlerle karşılaştırılması
Comparing the displacements, that occur in shoring technic relating to deep excavation, with instrumental observation datas
- Tez No: 243599
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Derin kazılı iksa uygulamaları ülkemizde son derece önem kazanan bir konudur. Özellikle de kazı derinliğinin fazla oluşuna bağlı olarak sahada gerçekleştirilebilecek iksa uygulamaları sırasında kazı çukuruna doğru olabilecek yanal yer değiştirmeler büyük önem kazanmaktadır. Bu tezde derin kazılı iksa sistemlerinde oluşabilecek yanal yer değiştirmeler hakkında ayrıntılı bir çalışma sunulmaktadır.İnşaat mühendisliğinin temel konularından olan yer değiştirmelerin tahmin edilmesi problemi, geoteknik mühendisliğinde de ayrı bir çalışma konusu olarak özellikle kazık, ankraj ve şev problemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada forekazık ve ankrajlardan oluşan derin kazılı iksada meydana gelen yer değiştirmeler, arazideki aletsel gözlemlerin verileri ile karşılaştırılmaktadır. İksa sistemi sonlu elemanlar programı ile modellenerek, sonuç deplasmanlar sahadaki inklinometrik veriler ile karşılaştırılıp sonuçlar irdelenmektedir. Deneysel veriler uygulaması tamamlanmak üzere olan Mecidiyeköydeki çok katlı otopark ve alışveriş merkezi inşaatından alınmış olup projede yer alan geoteknik veriler, sondaj logları, izlenilen analiz yöntemi hakkındaki değerler ve elde edilen sonuçlar bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shoring technics relating to deep excavations are issues that come into question in our country. Especially the horizontal deformations, that occurs towards excavation pit is very important. A detailed study on shoring technics applied in a very populated area of İstanbul presented in this thesis.In this study the displacements, that occur in shoring technic with deep excavation which consists of bored piles and anchors, are compared with instrumental observation datas. Shoring system is modelled by meant of finite element methods. The displacements are compared with inclinometric datas obtained in area, the results are compared. The indicated that data obtained in the area of shopping center and multistorey car park. The indicated that data consist of the estimated displacements had been over estimated. The possible reasons for over estimation were discussed in the thesis.