Denizli İli, Pamukkale İlçesi, 15 Mayıs Mahallesi'ndeki Enver Soylu Evi restorasyon ve yeniden işlevlendirme projesi
The restoration and re-function proposal for Enver Soylu House in Pamukkale, Denizli
- Tez No: 620883
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ULUENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tarihi yansıtan benzersiz yapıların yok olmasının önlenmesi ve varlıklarını sürdürebilmesi, koruma önlemlerinin alınmasına ve bu yapıların kullanımlarının devamlılığına bağlıdır. Bunun için yapıların belgelenmesi ve gereken koruma önlemlerinin alınması önemli aşamaları oluşturmaktadır. Diğer yandan koruma sürecinde, tarihi yapıların işlevini yeniden değerlendirerek bu yapıları kamusal kullanıma sunmak, halka tarihi eser farkındalığı kazandırılması açısından önem arz etmektedir. Enver Soylu evi, mimari plan şeması, cephe tipolojisi ve mimari elemanları ile Geleneksel Denizli Evinin bir örneği olması üzerine çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada, özgün sivil mimarlık örneklerinden olan ve gerekli koruma önlemleri alınmadığı takdirde yok olma tehlikesi taşıyan Denizli ilindeki, Enver Soylu Evi için restorasyon ve yeniden işlevlendirme projesi oluşturulması hedeflenmiştir. Tez çalışmasında ilk olarak; yapının mevcut durumu, bulunduğu çevre, mimari elemanları, cephe ve plan tipolojisi, rölöve teknik yöntemleri kullanılarak görsel, yazılı ve bilgisayar destekli çizimler ve analizler ile ortaya konulmuştur. Yapılan analizler, analoji çalışması, sözlü anlatımlar ve mimari gereklilik doğrultusunda restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Rölöve ve restitüsyon çalışmaları sonucunda, yapının Halkevi olarak kullanılması işlev önerisi ile restorasyon ve yeniden işlevlendirme projeleri oluşturularak çalışma tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda, tarihi yapıların tadilat ve kullanımları sırasında sahip oldukları özgün malzeme ve değerlerine zarar verilmemesinin altı çizilerek yapıya verilen yeni işlevi ile mimari mirasın sürdürülebilirliğine, koruma kullanma dengesinin sağlanmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prevention of the disappearance and survival of unique structures that reflect the history depend on taking requisite protection approaches and continuing use of these structures. For this, documenting the structures and providing protection measures are important steps. On the other hand, in the process of conservation, in order to raise public awareness of historical artifacts, it is important to re-evaluate the function of historical buildings and present them to public use.This study was carried out on the fact that Enver Soylu house is an example of a traditional Denizli house with its architectural plan scheme, facade typology and architectural elements. In this study, it is aimed to create a restoration and re-functioning project for Enver Soylu house in Denizli province, which is one of the original civil architecture examples and is in danger of disappearing if necessary protection measures are not taken. For the purpose of achieving that object, firstly in this thesis; the current state of the building, its surroundings, architectural elements, facade and plan typology, survey technical methods have been demonstrated with visual, written and computer aided drawings and analyzes. A restitution project has been prepared in line with the analyzes, analogy study, oral narratives and architectural requirements. As a result of the survey and restitution studies, the project was completed with the proposal to use the building as a Community Center, and restoration and re-functioning projects were created. As a result of the study, it was aimed to contribute to the sustainability of the architectural heritage, to ensure the balance of use of protection and to transfer it to future generations with its new function given to the building by underlining not to damage the original materials and values they have during the renovation and use of historical buildings.