Sıçanlarda deneysel alzheimer hastalığı modelinde nöral doku greftleri ile hacimsel öğrenme ve bellek fonksiyonlarının düzelmesi
Improvement of spatial learnbing and memory impairments by fetal neural tissue grafts in experimental rat model of alzheimer's disease
  1. Tez No: 620887
  2. Yazar: SONGÜL MELTEM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Subkortikal alanlardan neokortekse uzanan asetilkolinerjik nöronların öğrenme ve bellek süreçlerinde rol aldığı bilinmektedir. Alzheimer hastalığında yapılan otopsi incelemeleri bazal magnoselüler çekirdekteki nöronlarda atrofi veya azalma olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada deneysel Alzheimer hastalığı modelinde bozuk öğrenme ve bellek fonksiyonlarının, fötal nöral doku transplantasyonu ile düzelmesinin mümkün olup olmadığı araştırıldı. Araştırmada 37 adet Wistar albino cinsi genç erişkin erkek sıçan kullanıldı. Alzheimer hastalığı modeli sağ bazal magnoselüler çekirdeğe stereotaktik yöntemle verilen, nörotoksik bir ajan olan kainik asit ile oluşturuldu. Greftler aynı cins sıçanların 14-16 günlük fötüslarından alındı. Kolinerjik nöronları içeren doku ventral ön beyinden, nonkolinerjik nöronların olduğu doku ise telensefalik vezikülden elde edilerek, hücre süspansiyonu haline getirildi ve stereotaktik yöntemle ipsilateral frontal kortekse implante edildi. Hacimsel öğrenme ve bellek fonksiyonları Morris'in“watermaze”testi ile araştırıldığında, sıçanlarda bazal magnoselüler çekirdek lezyonu ile bu fonksiyonların bozulduğu ve hem kolinerjik hem de non-kolinerjik fötal doku implantasyonu ile bu bozulmanın düzeldiği gösterildi Bu sonuçlar, fötal nöral doku transplantasyonunun nörotrofik mekanizmaları harekete geçirerek bozulmuş olan bazokortikal kolinerjik sistemin rekonstrüksiyonunu sağladığını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
It is known that the acetylcholinergic afferents of the neocortex from subcortical areas participate in learning and memory. Autopsy studies in cases of Alzheimer's disease have shown that most of the neurons of nucleus basalis magnocellularis are atrophic or decreased in number. In this study, we searched for whether or not it was possible to improve the impaired learning and memory functions with foetal neural tissue transplantation in an experimental model of Alzheimer 's disease. A total of thirty seven young adult male Wistar albino rats were served as experimental subjects.The nucleus basalis magnocellularis on the right side was destroyed by the injection of a neurotoxic agent kainic acid stereotactically so as to make a model of Alzheimer's disease. The grafts were obtained from 14-16 day foetuses of the same genus. After the tissue with cholinergic neurons dissected from ventral forebrain and tissue with non-cholinergic neurons dissected from telencephalic vesicle, cell suspensions were prepared and injected stereotactically to the ipsilateral frontal cortex. When spatial learning and memory functions were tested by Morris' water maze tasks, it was shown that spatial learning and memory functions in rats were impaired by unilateral lesions of nucleus basalis magnocellularis., and the impairment was ameliorated by both cholinergic and non-cholinergic fetal neural tissue implantation These results suggested the reestablishment of impaired basocortical cholinergic as a result of the activation of trophic mechanisms by fetal neural tissue implantation.