Sıçanlarda alüminyum klorür ve D-galaktoz ile oluşturulan deneysel alzheimer modelinde timokinonun oksidatif stres ve apo e üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of thymoqui̇none on oxidative stress and apo e in the experimental alzheimer model generated with aluminum chloride and D-galactos in rats
  1. Tez No: 700516
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞUKAN AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu tezde, Sıçanlarda Alüminyum Klorür ve D- Galaktozİle Oluşturulan Deneysel Alzheimer Modelinde TimokinonunOksidatif Stres ve Apo E Üzerine Etkisinin Araştırılması amaçlandı. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezinden temin edilen 8-10 haftalık 190-230 gr ağırlığında erkek Wistar Albino cinsi 36 adet sıçan ile tamamlandı. Her grupta 12 hayvan olacak şekilde kontrol grubu, Alüminyum Klorür (AlCl3) + D-Galaktoz (D- Gal) Grubu, Alüminyum Klorür (AlCl3) + D-Galaktoz (D-Gal) + Timokinon grubu olmak üzere toplam 3 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna; 28 gün boyunca steril serum fizyolojik ip olarak verildi. D – Gal + AlCl3 grubuna; 28 gün süre ile hergün ip olarak 60mg/kg/d dozda D-Gal ve 40 mg/kg/d dozda AlCl3 verildi. D-Gal+AlCl3+Timokinon grubuna; 28 gün süre ile hergün ip olarak 60mg/kg/d dozda D-Gal ve 40 mg/kg/d dozda AlCl3 verildi. Uygulama tamamlandıktan sonra kontrol grubundaki sıçanlar sakrifiye edilerek kan ve beyin dokuları alındı. Deney grubundaki sıçanlara Morris WaterMaze Testi, Y Maze Testi testi uygulanarak Alzheimer olduğu değerlendirilen AlCl3+ D-Gal grup sıçanların kan ve beyin dokuları alındı. Alzheimer olduğu değerlendirilen AlCl3 + D-Gal + Timokinon grubu sıçanlara ise 14 gün süre ile Timokinon 20mg/kg/day mısır yağı içerisinde gavaj yoluyla verildi ve tedavi bitimi kan ve beyin dokuları alındı. Her üç grupta yer alan sıçanların kan ve beyin dokularında MalonilDialdehit (MDA), SüperoksitDismutaz (SOD), Total Antioksidan Kapasitesi (TAS), Total Oksidan Kapasitesi (TOS), GlutatyonPeroksidaz (GsH–Px), Apolipoprotein E (Apo E) seviyeleri belirlendi. Verilerin normallik testi Shaproving testi ile değerlendirildi. Veriler normal dağılıma uyduğu için istatistiksel analizinde onewayanova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the Effect of Thymoquinone on Oxidative Stress and Apo E in Experimental Alzheimer's Model Created with Aluminum Chloride and D-Galactose in Rats. This study was completed with 36 male Wistar Albino rats, 8-10 week sold, weighing 190-230 g, obtained from Erciyes University Experimental Research Application and Research Center. A total of 3 groups were formed, including 12 animals in each group, the control group, Aluminum Chloride (AlCl3) + D-Galactose (D-Gal) Group, Aluminum Chloride (AlCl3) + D-Galactose (D-Gal) + Thymoquinone group. To the control group; Sterile saline was given as ip for 28 days. D-Gal+AlCl3 group; D-Gal at a dose of 60 mg/kg/d and AlCl3 at a dose of 40 mg/kg/d were given Daily for 28 days. D-Gal+AlCl3+Thymoquinone group; D-Gal at a dose of 60mg/kg/d and AlCl3 at a dose of 40 mg/kg/d were given Daily for 28 days. After the application was completed, therats in the control group were sacrificed and their blood and brain tissues were taken. Morris Water Maze Test and Y Maze Test were applied to therats in the experimental group, and blood and brain tissues of AlCl3+ D-Gal group rats that were evaluated as Alzheimer's were taken. On the other hand, AlCl3+D-Gal+Thymoquinone group rats who were evaluated to have Alzheimer's were given thymoquinone in 20 mg/kg/day corn oil by gavage for 14 days and blood and brain tissues were taken at the end of thetreatment. Malonil Dialdehit (MDA), Superoxide Dismutase (SOD), Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS), Glutathione Peroxidase (GSH–px), Apolipoprotein E (Apo E) levels were determined in blood and brain tissue of therats in all three groups. The normality test of the data was evaluated with the Shaproving test. One-way anova test was used for statistical analysis since the data were normally distributed.