Ratlarda 2100 MHXZ'lik elektromanyetik alanın testis dokusu üzerine etkisinin biyokimyasal, immünohistokimyasal ve immünohistopatolojik düzeyde incelenmesi
The effect of 2100 hmz electromagnetic field on testicular tissue investigation biochemical, immunohistochemical and immunohistopathological of in rats
- Tez No: 620951
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ UYDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte mobil cep telefonlarının özellikleri arttırılmış, buna bağlı olarak da kullanım oranı ve sürelerinde artış meydana gelmiştir. Cep telefonlarının özellikleri arttırılırken kullanılan elektromanyetik spektrum (EMS) radyo frekansı da artmaktadır. Üçüncü nesil (3G) cep telefonlarının üretilmesiyle birlikte EMS radyofrekansı 2100 MHz kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle erkekler tarafından elektromanyetik alan (EMA) oluşturan cep telefonlarının cepte taşınması testis dokusunu olumsuz yönde etkileyebileceği, EMS radyofrekansının arttırılmasıyla birlikte bu etkinin artabileceği ön görülmektedir. Bu çalışmanın amacı 2100 MHz EMA'ya maruz bırakılan sıçanların testis dokularında EMA aracılı oksidatif stres etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 3 ayrı gruptan (EMA uygulanmayan kontrol grubu, günde 6 saat ve 12 saat 60 gün EMA uygulanan) oluşan toplamda 24 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Daha sonra sıçanlara EMA uygulanmadan 30 gün daha beklendi. Bu süre sonunda biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi için anestezi uygulanmış sıçanlardan testis dokusu ve kan örnekleri alındı. Tiyobarbitürik asitle reaksiyona giren maddelerin (TBARS) testis düzeyleri Ohkawa ve ark.'nın metoduna göre bakılırken, testis dokusundaki toplam tiyol (TT) grup miktarı ise Ellman metoduna göre analiz edildi. Serum örneklerinde ise testosteron düzeyleri otoanalizörde belirlendi. Gerekli boyamalar yapılarak bloklanan doku numunelerinin histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirilmeleri için fotoğraflandı.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the features of mobile cell phones have increased, and accordingly, the usage rate and duration of them have increased. The electromagnetic spectrum (EMS) of radio frequency used while increasing the features of mobile phones is also increasing. With using of third generation (3G) mobile phones, EMS radio frequency at 2100 MHz has started to be used. It is anticipated that there is an adverse effect of mobile phone usage, generating electromagnetic fields (EMF) on especially the testicular tissue in men, and this effect may increase with increasing EMS radio frequency. The aim of this study is to investigate the effect of EMF-mediated oxidative stress in testicular tissues of rats exposed to 2100 MHz EMF. For this purpose, a total of 24 male Sprague Dawley rats consisting of 3 separate groups (control group without EMF, 6 hours daily and 12 hours daily during 60 days EMF applied) were used. Then, rats were waited for another 30 days without EMF. At the end of this period, testicular tissue and blood samples were taken from anesthetized rats to evaluate biochemical, histopathological and immunohistochemical parameters. Testicular levels of the substances reacting with thiobarbituric acid (TBARS) were examined according to the method of Ohkawa et al. The total amount of thiol group (TT) in the testicular tissue was analyzed according to the Ellman method. In serum samples, testosterone levels were determined by the autoanalyzer.