Derin beyin stimülasyonu ameliyatı yapılmış parkinson hastaları ile medikal tedavi alan parkinson hastalarının beslenme durumu ve alışkanlıklarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the nutritional state and habits in parkinson with deep brain stimulation treatment and medical treatment
  1. Tez No: 620960
  2. Yazar: KÜBRA PİLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada, derin beyin stimülasyonu (DBS) ameliyatı olan Parkinson hastaları ile ilaç tedavisi alan Parkinson hastalarının beslenme durumu ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal Metot: Çalışmanın materyalini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi Nöromodülasyon Merkezine başvuran DBS cerrahisi uygulanmış 24, DBS cerrahisi uygulanmamış 24 Parkinson hastası ile 24 sağlıklı kontrol grubu oluşturdu. Çalışmaya katılan hastalar altı ay boyunca takip edildiler. Araştırmaya katılan tüm bireylere ait genel bilgiler, antropometrik ölçümler, besin tüketim durumları ve beslenme alışkanlıkları yöntemine uygun olarak saptandı. Levadopa eşdeğeri günlük dozları hastaların tremorunun şiddetine göre belirlendi. DBS cerrahisinin birinci kısmı lokal anestezi eşliğinde uyanık olarak ikinci kısmı genel anestezi altında uyutularak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the nutritional status and habits of Parkinson's patients with deep brain stimulation (DBS) surgery and Parkinson's patients receiving drug treatment. Material and Method: The study material consisted of 24 patients with DBS surgery, 24 patients with Parkinson's disease and 24 healthy controls who applied to Ondokuz Mayıs University Hospital Neuromodulation Center. Patients were observed for six months. General information, anthropometric measurements, nutrient consumption status and nutritional habits of all participants were determined. Levadopa equivalent daily doses were determined according to the severity of tremor of the patients. The first part of DBS surgery was performed under local anesthesia and the second part under general anesthesia.