Türk Edebiyatı dergisindeki edebi sohbet ve mülakatlar (1.cilt) tahlil ve değerlendirme, (2.cilt) metinler
Literary conversations and interviews in Turkish Literature magazine
- Tez No: 62100
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
ÖZET Bu tezde Türk Edebiyatı Dergisi'ndeki "Edebî Sohbet ve Mülakatlardan 77 adedi seçilmiş, tahlil ve değerlendirilmesi yapılmıştır. 1972-1995 yıllan arasında dergide yayınlanan bu mülakatlardan yola çıkılarak, edebiyat sanatının mahiyeti, edebiyat sanatının muhtelif türleri olan şiir, hikâye ve roman, tiyatro, eleştiri üzerine fikir yürüten sanatkârlarımızın, fikir ve bilim adamlarımızın görüşleri tespit edilmiştir. Edebiyat sanatının tarihçesi, fonksiyonu, kaynaklan üzerinde durulmuş, bu konuda yazarlarımız ve bilim adamlarımızın görüşleri ortaya konmuştur. Edebiyatımızın mevcut durumu, yazarlar, eserler, kronolojik seyir ve edebî topluluklar açısından belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde mülakatların genel amacını ve ana karakterini, ilmî ve estetik seviyesini, edebiyatımıza katkı gücünü belirlemeye, tahlil ve değerlendirmeler neticesinde teklifler getirmeye çalıştık. Bu tezimizin özellikle günümüz edebiyatına ve yeni nesillere ışık tutacağı düşüncesindeyiz. Araştırmacılarımızın istedikleri anda bu kaynaklara ulaşabilmesi ve zaman kaybını önlemek bakımından, sözü edilen mülakat metinlerini çalışmamızın ikinci bölümüne aynen koyduk. 1972'den bu yana 23 yıllık bir zaman dilimi içerisinde dergide yayınlanan mülakatlar dedi toplu bir şekilde ortaya konuldu. Tahlil ve değerlendirmelerle birlikte böyle bir çalışmanın ilim dünyasına sunulmasıyla önemli bir görevin yerine getirildiği inancındayız. Ahmet TOPÇU Çanakkale- 1997
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis 77 of“literary conversations and interviews”in Türk Edebiyatı Dergisi (Turkish Literature Magazine) have been chosen, have been analysed and their outcomes have been exhibited. We have started with those interviews published in magazines between 1972-1995 and defined the opinions of our artists, intellectuals, and scholars who have some ideas on poetry, short story, novel drama, criticism, and on the aim of the art of literature. The history, function and sources of the art of literature have been mentioned; the opinions of our writers, and scholars on this subject have been given. We have tried to define the present situation of our literature in the aspect of writers, works, chronological progress, and literary groups. In the onclusion part we have tried to determine the general aim and main character, scientific and esthetic level of the interviews, and their additive force for our literature. We have brought suggestions by the results of analyses and evaluations. We think that this thesis will throw light on present literature on new generation. We have placed exactly the same of the interview- texts mentioned before to the second part of our study; so researchers can reach those sources whenever they want and we have also wanted to prevent loss of time. Interviews, which were published in magazine in a duration of time of 23 years from 1972 until to day, have been brought out orderly. We believe that an important tash has been done by presenting such a study to the world of science. Ahmet TOPÇU ÇANAKKALE- 1997