Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinde edebi tenkit teorisi yazıları (1.cilt) inceleme-tahlil-mukayese, (2.cilt) metinler
The articles of the theory of literary criticism in Hisar and Türk Edebiyatı magazine
- Tez No: 62101
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Yeni Türk edebiyatının en önemli meselelerinden biri“edebî tenkirtir. Sanat ve edebiyat eserlerinin tenkidinin farklı metodlarla yapılması gerekliğine ve buna da en sağlıklı şekilde teori yapılarak ulaşılabileceğine inanıyoruz. Biz bu çalışmamızda ”Hisar“ ve ”Türk Edebiyatı“ dergilerinin ”edebî tenkit kavramına bakışlarını inceledik. Meselenin nasıl ve hangi düzeyde ele alındığını tespit ederek,“Türk Tenkit TeorLsFm katkılarını belirtmeye çalıştık. Çalışmamızın konusu, ”Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinde Edebî Tenkit Teorisi Yazılaradır. Tezimizde;“Hisar”dergisinin 1950-1980 ve“Türk Edebiyatı”dergisinin 1972-1995 yılları arasında yayınlanan“Edebî Tenkit Teorisi”ne malzeme teşkil edebilecek yazılar ele alınmış, çeşitli açılardan incelemeye tâbi tutulmuştur. Çalışma iki cilttir: Birinci cilt; Giriş, Edebî Tenkidin Mahiyeti, Edebî Tenkidin Fonksiyonu, Edebî Tenkidin Mevcut Durumu ve Edebî Tenkide Dâir Teklifler, Sonuç, Kaynakça ve Dizin'den oluşmakta; ikinci cilt de ise çalışmamıza malzeme teşkil eden yazılar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of the New Turkish Literature is“literary criticism”. We believe that it is necessary to criticize the work of art and literature in different methods and to reach this analysis in a correct way mentioned below we have to do some theoiy. We have examined the point of the concept of the literary criticism of“Hisar and Türk Edebiyatı”(Castle and Turkish Literature) magazines and we have tried to make clear the supplement of these magazines to“Theory of Turkish Criticism”, taking into consideration how and in which level the problem has been dealt. The subject of our study is“The articles of the theory of literary criticism in Hisar and Türk Edebiyatı magazines”. In this thesis, we have chosen these articles of“Hisar”magazine published between 1 950- 1 980 and“Türk Edebiyatı”magazine published between 1972-1995 which can be really important as material for“Literature Criticize Theoiy”and we have analysed it through in many perspectives. This study is in two volumes: First volume contains, Introduction, The Aim of Literary Criticism, The Function of Literary Criticism, Present Situation of Literary Criticism, Suggestions on Literary Criticism, Conclusion, Bibliography and Index; second volume consist of the articles and essays which have been material of our study.