Başlangıcından itibaren XVI. yüzyıl sonuna kadar kıt'a
Qit's, from the begining to the end of the 16.th century
- Tez No: 62104
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
ÖZET Divan Edebiyatının başlangıcından, XVI. yy. sonlarına kadar yazılmış divanlardan, muhtevasında kıt' a bulunan 40 divan incelenmiş, bunlarda mevcut olan 1268 kıt'a tesbit edilerek incelemeye tabi tutulmuştur. Bu inceleme esnasında, kıt'anın yazılış kuralları belirlenmeye, ortaya çıkan sonuçların da tablolar ve grafiklerle izahına çalışılmıştı. Kıt'anın bir nazım şekli olduğu ve hemen her konuda bu şekille şiirler yazıldığı görülmüştür. I. Bölümde, kıt'anın kısa bir tarihçesi verilmiştir. II. Bölümde, kıt'anın şekil özellikleri incelenmiş, elde edilen sonuçlar grafiklerle de gösterilmiştir. Yapılan incelemede, beyit sayısı açısından kıt'anın, en azı iki beyit olmak üzere, üst sınırına bir kısıtlama getirilemeyeceği tesbit edilmiştir. Vezin bakımından en fazla Fâ'üâtün/Fâ'üât^/Fâ'Mtün/Fâ'ilün kalıbının kullanıldığı görülmüştür. Bahirler bazında ise ilk sırayı Remel Bahri almaktadır. Kıt'ada en çok tam kafiye, redif olarak da ek halinde redif kuüanılmıştjr. III. Bölümde kıt'a, muhteva açısından değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar, örneklerle izaha çalışılmıştır. Örnek Metinler kısmında ise bilgilere kaynaklık eden kıt' alarm tamamı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this thesis, I have taken for granted forty diwans, including qit'a, which were written from the beginning of diwan literature to the end of 16 th century. I have determined and investigated 1268 of these qit'as. I have tried to detennine the writing rules of qit'as and indicate the results carefully in statistical graphic and diagrams. Quit' a as a piece of writing containing verses has been developed formally by poets and it was written in almost every them The first chapter of my thesis is devoted to the brief history of Qit'a Through the second chapter, I have investigated the form features of qit'a and the results are indicated in statistical graphics. It has been determined that a qit'a should be at least two couplets and the upper hmit of couplet can not be limited. Secandly structure of a qit'a generally shows it self with in metrical system as.failatün Failatun Failün. Further, Remel Bahri takes place more than others. Furthermore, we meet in most cases with the exact ryhmes and in addition to above mentioned the complementary reserves as being reserve are used. İn the third chapter, I have attempted to analyze the“Qit'a”in regarding to it's contents. The consequences of this research are studied by examples.“selected verses”are reflecting the general characteristics of Qit'as.