Çömelme egzersiz derinliğinin fizyolojik yanıt üzerine etkisi
Effect of squatting exercise depth on physiological response
- Tez No: 621154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ŞAHİN KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırmada Çömelme Egzersiz Derinliğinin fizyolojik yanıt üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırmanın örneklemini İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören yaşları 22±1.89 (yıl), boyları 179.81±5.41 cm, beden ağırlıkları 75.83±9.32 kg, beden kütle indeksleri (BKİ) 23.48±3.06 kg/m2 ve vücut yağ oranları (VYO) 9.74±3.61 (%) olan 11 erkek gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Çömelme egzersiz derinliği tam çömelme (TÇ), yarım çömelme (YÇ) ve çeyrek çömelme (ÇÇ) olarak üç farklı derinlikte uygulanmıştır. Bu protokollerde deneklerden alınan kan örneklerinden CK, LDH, IGF-1 ve testosteron değerlerinin kandaki düzeyleri incelenmiştir. Bulgular: Tüm protokoller açısından 24 saat sonra CK konsantrasyonu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (F= 4.625, p=.024; F=18.769, p=.000; F=12.763, p=.000 sırasıyla). Protokoller arası CK konsantrasyonunda istatistiki açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0.05). Protokol 1 açısından IGF-1 konsantrasyon düzeyleri egzersiz sonrası lehine istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur (F=10.188, p=.001). Protokoller açısından karşılaştırılan egzersiz öncesi ve sonrası IGF-1 konsantrasyon farkları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Tüm protokoller açısından Egzersiz Sonrası Testosteron konsantrasyonu istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (F=.824, p=.518; F=2.878, p=.035; F=3,432, p=.017 sırasıyla). Ancak, protokoller açısından diğer zaman dilimlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effects of Squatting Exercise Depth on physiological response. Material and Method: The sample of this study was 22 ± 1.89 (years), 179.81 ± 5.41 cm, body weights 75.83 ± 9.32 kg, body mass indexes (BMI) and body fat ratios were 23.48 ± 3.06 kg / m2. 11 male volunteer students (9.74 ± 3.61 (%)). Squatting exercise depth was performed at three different depths as full, half and quarter squatting. In these protocols, blood, CK, LDH, IGF-1 and testosterone levels of the blood samples were examined. Results: In terms of all protocols, CK concentration was found statistically significant after 24 hours. (F = 4.625, p = .024; F = 18.769, p = .000; F = 12.763, p = .000 respectively). Statistically significant differences were detected in CK concentration between protocols (p 0.05). IGF-1 concentration differences before and after exercise compared in terms of protocols were not statistically significant (p> 0.05). In terms of all protocols, Post-Exercise Testosterone concentration was found to be statistically significant (F = .824, p = .518; F = 2.878, p = .035; F = 3.432, p = .017 respectively).