Host-to-host tcp/ip connection over serial ports using li-fi for internet connection
Lı-fı aracılığıyla internet bağlantısı için seri portlar arası tcp/ıp bağlantısı kurulması
- Tez No: 621175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEBA MOHAMED YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Li-Fi(Light Fidelity), yeni bir teknoloji olup, gelecekte popüler olacak teknolojilerin başında gelmektedir. Günlük hayatımızda kullanılan ışık kaynakları kullanılarak haberleşme sağlanır ve insan gözü bu haberleşmenin farkına varmaz. Özellikle askeri amaçlar gibi, data güvenliği önemli olan alarda kullanılır. Bu tezde de, bilgisayarların seri portları kullanılarak, internete fiziken veya kablosuz bir şekilde bağlı olmayan bilgisayarın, internete bağlı olan bilgisayar ile ışık aracılığıyla haberleşmesidir. Bu haberleşme internetsiz bilgisayardan atılan bir ping'in ışık ile ikinci bilgisayara gidip, orada anlamlandırılıp internete bağlanmasıdır. Ayrıca bu haberleşmenin frekans ile değişimi de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Li-Fi(Light Fidelity) is a new technology used in communication, it uses existing light to send data and cannot be detected by human eyes. Especially for military purposes, which require secure signals, this technology is used. The aim of this project is to enable a host-to-host TCP/IP connection over serial ports using Visible Light Communication. In order to check the status of network connections between two computers, the ping tool is used. Ping checks whether it's possible to reach one computer from another. Moreover, frequency dependence of the communication is tested.