Soğuk ürtika plaklarında doku substans P, kimaz veanjiotensin dönüştürücü enzim düzeyleri
Tissue substance P, chymase and angiotensi̇n converti̇ng enzyme in cold uricari̇a plaques
- Tez No: 621181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Substans P soğuk ile uyarım sonucu deri nöronlarından salınır. Aynı zamanda mast hücre degranülasyonuna yol açar ve mast hücre granüllerinden kimaz salınımına neden olur. Anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) ise substans P'nin yıkımında görev alır. Bu çalışmada, nöropeptid olan Substans P, Substans P'nin yıkımında ve angiotensin I'in anjiotensin II'ye dönüşümünde rol alan ACE ve mast hücre granüllerinden uyarı sonucu salınan kimazın soğuk ürtika plaklarındaki doku düzeylerini değerlendirmek, buradan yola çıkarak etyopatogenezin aydınlatılması ve yeni terapötik yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2019 - 01 Ocak 2020 tarihleri arasında S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği'ne başvuran 8-65 yaş arası, buz küp testi ve peltier elementli uyarı testi (TempTest®) ile soğuk ürtikeri tanısı konan hastalar çalışmaya dahil edildi. Uyarı testi sonucu oluşan ürtika plağı ve lezyonsuz sağlam deri örnekleri Substans P, mast hücre kimazı ve ACE antikoru ile boyandı ve immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Soğuk ürtika plağında ve lezyonsız deri örneklerinde substans P ile boyanma saptanmazken, ACE ile epidermiste tam kat, damar endoteli çevresinde, ekrin ve sebase glanlarda kuvvetli pozitif boyanma tespit edildi. Mast hücre kimazı lezyonlu deride lezyonsuz sağlam deriye göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek saptandı. Sonuç: Mast hücre kimazı mast hücre degranülasyonu sonucu salınmaktadır. Soğuk ürtika plaklarınında da mast hücresi santral rolünü korumaktadır. Substans P mast hücre degranülasyonuna neden olurken dokuda ACE tarafından yıkıma uğrayıp ortamda saptanamamış olabilir. ACE'nin kantitatif değerlendirildiği ve sağlam deri ile karşılaştırıldığı çalışmalarla bu desteklenmelidir. Bu moleküllerin soğuk ürtika patogenezindekini kesin rolünün değerlendirilebilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Substance P is released from skin neurons as a result of cold stimulation. It causes mast cell degranulation and therefore causes chymase release. Angiotensin converting enzyme (ACE) is involved in the destruction of the substance P. This study was aimed that evaluate tissue levels of Substance P, which is neuropeptide; ACE, which plays a role in the destruction of Substance P and the conversion of angiotensin I into angiotensin II; and kimase released from the mast cell granules as a result of stimulation in cold urticaria plaques and clarify etiopathogenesis of cold urticaria and help developing of new therapeutic approaches. Material and Method: Between 01 January and 01 January 2020, Patients between the ages of 8-65, who applied to Healt Sciences University, Haseki Training and Research Hospital, Dermatology and Venereology Clinic, who were diagnosed with cold urticaria with an ice cube test and a peltier element stimulation test (TempTest®) were included in the study. Urticaria plaques and lesion free skin samples formed as a result of the stimulation test were stained with Substance P, mast cell chymase and ACE antibody and evaluated immunohistochemically. Results: In the cold urticaria plaques and lesion-free skin samples, there was no staining with substrate P, whereas ACE showed full positive staining in the epidermis, vascular endothelial cells, and ecrin and sebaceous glands. Mast cell chymase was statistically significantly higher in lesional skin than lesion-free skin samples. Conclusions: Mast cell kimase is released as a result of mast cell degranulation. In cold urticaria plaques, the mast cells maintain their central role. While Substance P causes mast cell degranulation; Substance P may not be detected in the tissue because it is destroyed by ACE. This must be supported by quantitative evaluation of ACE and studies compared with intact skin. Further studies are needed to assess the exact role of these molecules in cold urticaria pathogenesis.