4- nonilfenol maruziyetinin wistar albino sıçanlarda spermatogenez üzerine yapısal ve fonksiyonel etkileri: Curcumin'in koruyucu rolü
Structural and functional effects of exposure to 4-nonylphenol on spermatogenesis in wistar albino rats: The protective role of curcumin.
  1. Tez No: 621341
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AKPOLAT FERAH, DOÇ. DR. ZEHRA SAFİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nonilfenol (NP), endokrin sistem bozucu bir kimyasaldır ve toksik etkiye sahiptir. Çevredeki kirliliğe bağlı olarak, nonilfenole maruz kalan canlılarda, başta üreme sorunları olmak üzere, birçok sağlık sorunları meydana gelmektedir. Nonilfenol; sperm kalitesini, sayısını, motilitesini etkileyerek testis ve epididimiste morfolojik ve fonksiyonel değişiklikler ortaya koymaktadır. Nonilfenol, DNA, protein ve lipit hasarına neden olarak, apoptozu tetiklemektedir. Ayrıca, canlılarda Ca+2 seviyesindeki artışa bağlı olarak endoplazmik retikulum stresine yol açmaktadır. Curcumin, Curcuma longa'dan elde edilen, kısa ve kalın kökleri olan Zingiberaceae familyasının bir üyesidir. Curcuminin; antioksidan, antiinflamatuar, antimikrobiyal, antikanserojen ve antifungal etkileri bulunmaktadır. Çalışmamızda insanların farkında olmadan çok fazla temasta olduğu, endokrin sistemi bozucu etkiye sahip bir çevresel toksik madde olan“nonilfenol”ve güçlü bir antioksidan olan ''curcumin'' in erkek üreme sistemi üzerindeki etkileri araştırıldı. 8 haftalık Wistar albino sıçanlara gün aşırı 100 mg/kg dozda 35 gün boyunca nonilfenol ve curcumin verildi. Sakrifikasyon sonrası deneklerden alınan epididimislerden elde edilen örneklerde, sperm parametreleri değerlendirildi. Alınan testis biyopsi örnekleri, rutin işlemlerden geçirildi. Hazırlanan preparatlarda histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Testis kesitlerinde immunohistokimyasal yöntemle kaspaz-3, GRP78/BiP ve PARP-1 ekspresyonlarındaki değişiklikler değerlendirildi. TUNEL yöntemi kullanılarak apoptotik hücre indeksi çıkarıldı. Tüm değerlendirmeler ışığında; curcuminin nonilfenol kaynaklı bozulan spermatogenez sonucu gelişebilecek olan infertilitenin önlenmesinde, hem sperm parametrelerini düzelterek hem de testis dokusunda meydana gelen hasarları önleyerek, fertilitenin korunmasında etkili olabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Nonylphenol (NP) is a chemical that disrupts the endocrine system and has a toxic effect. Depending on the pollution in the environment, living organisms exposed to nonylphenol have many health problems, especially reproductive problems. Nonylphenol causes morphological and functional changes in testicles and epididymis by affecting sperm quality, quantity, and motility. Nonylphenol causes DNA, protein, and lipid damage, inducing apoptosis. It also causes endoplasmic reticulum stress due to the increase of Ca+2 level in living organisms. Curcumin is obtained from Curcuma longa and is a member of the Zingiberaceae family with short and thick roots. Curcumin has antioxidant, anti-inflammatory, antimicrobial, anticarcinogenic, and antifungal effects. In this study, the effects of“nonylphenol”, an environmentally toxic substance which has endocrine system disrupting effect, and“curcumin”, a powerful antioxidant, on the male reproductive system were examined. Eight weeks old Wistar albino rats were given nonylphenol and curcumin at a dose of 100 mg/kg every other day for 35 days. The sperm parameters were evaluated in the samples obtained from the epididymis taken from the subjects after sacrification. Testicular biopsy specimens were subjected to routine procedures. Histopathological evaluations were performed on the preparations. Alterations in the caspase-3, GRP78/BiP, and PARP-1 expressions in testicles were evaluated by immunohistochemical methods. The apoptotic cell index was prepared using the TUNEL method. In the light of all evaluations; the prevention of infertility-induced impaired spermatogenesis that may develop nonylphenol result of curcumin, both with improving sperm parameters and by preventing damage to the testicular tissue was found to be effective in preserving fertility.