Belediyelerde bütçeleme ve İzmit Büyükşehir Belediyesi'nde bir uygulama
Budgeting in municipalities and an application in İzmit Greater Municipality
  1. Tez No: 62136
  2. Yazar: ALİ ŞEREF MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Başlangıcı insanlık tarihi kadar eski olan yerel yönetimler, halka en yakın yönetimler olarak demokratik rejimin işlemesinde en etkin rolü oynamaktadırlar. Demokrasi ancak yerel yönetimlerden başlayarak sağlıklı bir biçimde gelişebilir. Yerel yönetimler ne kadar güçlü ve başarılı olursa ulusal düzeydeki demokrasi de o kadar başarılı olur. Yetkileri yasalarca belirlenmiş olan yerel yönetimler; belde sınırlarında yaşayan bireylerin ortak ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal, kültürel, ekonomik zenginliğine yönelik kamusal görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Belediyeler ise yerel yönetimlerin en önemli bir parçasıdır. Türkiye'de kentlerin yönetimi 1950'lerden itibaren kırdan kente olan göç olgusuyla yeniden önem kazanmış, kent sorunları ve belediyeler bu ortamda ilgi odağı olmaya başlamış, buna karşılık yerel yönetimler alınan tüm mali ve idari önlemlere karşın sorunları çözmede yetersiz kalmışlardır. Türkiye'de sorunlar genellikle merkezden çözülmek istendiği için; halk sorunlarının çözümünü Ankara' da aramakta, milletvekilleri ve bürokratlar ise zamanlarının büyük bir bölümünü bu sorunların çözümüne ayırmaktadırlar. Kamu hizmetlerinin yerinden yönetim, verimlilik, etkinlik ve demokratik katılım ilkelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak için, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında görev ve kaynak bölüşümü ilkelerinin yeniden ele alınması gerekmektedir. Yerel yönetimlerin merkezi yönetimlerin farklı kuruluşları ile olan ilişkileri, kaçınılmaz olarak mali yönetimlerini de doğrudan etkilemektedir.“Belediyelerde Bütçeleme”sürecinin iş akışını bir sistem dahilinde ortaya koyan bu çalışmada; ayrıca performans denetimi, mali yönetim ve denetimde halk etkisinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bugünün yerel yönetim sisteminde idari ve mali ilkeleri ortaya koyarak önerilerde bulunmak, kaynaklarının verimli ve dürüst kullanımını sağlamak, hizmet önceliklerini belirlemek ancak etkin bir bütçeleme ile mümkün olabilir. Kaynak yaratıcı girişimlerde bulunan, harcamalarını planlayan, hizmetlerini maliyetlendiren, yerel yöneticiler belde halkının sorunlarının çözümünde başarılı olabilirler.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Local Administrations which are as old as human being, play the most effective role in terms of implementation of democracy since they are the closest authorities to the public. Democracy can only grow in a more healthy way if this growing starts from Local Administrations. The success of national democracy is dependent on the success of Local Administrations. The Local Administrations are responsible of providing the needs of individuals living within their territories and taking place in social, cultural and economical activities/Municipalities are the most important parts of Local Administrations. City administration in Turkey gained some importance after 1950's due to migrations from rural areas to urban areas. The problems of cities started to be the point of interest. Irrespective of the financial and managerial precautions that were taken, the Local Administrations were found to be unsuccessful. The public is seeking solutions to their problems in Ankara instead of their home town and the bureaucrats are chasing these peoples problems rather than looking into governmental issues. This brings the necessity to review the interrelations of local and central authorities in terms of effectiveness, democratic participation and job sharing. Administration at the origin gives more authority to municipalities in terms of allocation of resources between central and local authorities. It is unavoidable that the interrelation between local authorities and various divisions of central authorities effect the financial issues.IV This study of“Municipal Budgeting”flowchart within the system tries to emphasize the importance of performance audits and the effect of public auditing on the financial management. In todays Local Administration system, to come up with administrative and financial proposals and allocation of resources would only be possible with an effective Municipal Budgeting. The managers of Local Administration can only be successful in solving the local peoples problems if they become entrepreneurs in terms of creating resources, budget their expenses and do a cost analysis of the services they are providing.