Malign plevral sıvıların ayırıcı tanısında serum LDH/plevral sıvı ada – kanser oranının tanısal değeri
Diagnostic value of serum LDH / pleural liquid ada - cancer ratio in differential diagnosis of malignant pleural effusi̇ons
- Tez No: 621376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ANAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Klinik pratikte eksuda vasfındaki plevral sıvıların nedenleri arasında maligniteler, tüberküloz ve parapnömonik sıvılar en sık rastlanan hastalıklardır. Malign sıvıların tanısında sitoloji her zaman yeterli olmamakta ve ileri tetkikler (plevral biyopsi, video torokoskopik cerrahi ....) gerekmektedir. Non-malign sıvıların parametreleri de benzer özelliktedir. Bu gibi durumlarda malign plevral sıvıların ayırıcı tanısı zor ve zahmetlidir. Yeni tanımlanan ve malign sıvıların ayırımında etkin bulunan Kanser Oranı (CR) serum LDH değerinin plevral sıvı ADA'ya bölünmesi ile elde edilir. Çalışmamızda amacımız malign sıvıları, benign sıvılara bağlı plevral sıvılardan ayırmada CR'nin tanısal değerini belirlemektir. Gereç Ve Yöntem: Hastane kayıtlarından hastanemiz 2. Göğüs, 2. onkoloji polikliniğine ve 2. göğüs servisine başvuran 1 Ocak 2014 – 1 Kasım 2017 tarihleri arasında torasentez ve plevral sıvı analizi yapılan hasta verileri retrospektif olarak incelendi. Bunların içerisinde yapılan ileri tetkikler sonucunda son tanısı malign plevral sıvı ve benign (TPE, PPE) olanlar çalışmaya dahil edildi. Kanser oranı(CR) hastaların serum LDH değerleri plevral sıvı ADA değerlerine bölünerek hesaplandı. Malign plevral sıvı tanısını koymada kanser oranı için cut-off değeri ROC analizi yapılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 372'si (%66,2) erkek, 190'ı (%33,2) kadındı. Hastalardan 213'ünün (% 37,9) son tanısı pnömoni, 133'ünün (%23,7) tüberküloz, 216'sının (%38,4) malign saptandı. Serum LDH değeri PPE grubunda 191.00 (82.50) U/L, malignite grubunda 245.00 (146.00) U/L, TPE grubunda ise 200.00 (71.00) U/L olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introductıon: In clinical practice, malignancies, tuberculosis and parapneumonic fluids are the most common causes of pleural effusions. Cytology is not always sufficient for the diagnosis of malignant fluids and further investigations (pleural biopsy, VATS ...) are required. The parameters of non-malignant fluids are similar. In such cases, the differential diagnosis of malignant pleural effusions is difficult and laborious. Cancer Ratio (CR), which is effective in differentiating malignant fluids, is obtained by dividing serum LDH by pleural ADA. The aim of this study is to determine the diagnostic value of CR in differentiating malignant fluids from pleural fluids due to non-malignant fluids. Materıals And Methods: This study was performed as a retrospective study. The data of the patients who were admitted to the 2nd Chest Clinic, 2nd Oncology Policlinic and 2nd Chest Clinic of our hospital between January 1, 2014 and November 1, 2017 were analyzed. As a result of further investigations, the patients with the final diagnosis of malignant pleural fluid and non-malignant ( tuberculois pleurisy, parapneumonic effusion) were planned to be included in the study. Cancer ratio (CR) was calculated by dividing the serum LDH values of the patients by pleural ADA values. The patient groups were compared according to this ratio and the cut-off value was calculated for the diagnosis of malignant pleural fluid. Results: Of the patients included in the study, 372 (66.2%) were male and 190 (33.2%) were female. Of the patients, 213 (37.9%) had pneumonia, 133 (23.7%) tuberculosis, and 216 (38.4%) malign. Serum LDH levels were 191.00 (82.50) U / L in the PPE group, 245.00 (146.00) U / L in the MPE group and 200.00 (71.00) U / L in the TPE group.