Osmanlı – Portekiz ilişkileri ve Hind Okyanusu siyaseti (xvı. Yüzyıl)
Ottoman- Portuguese relations and Indian Ocean politics ( XVI. Century)
- Tez No: 621398
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Coğrafi Keşifler ile beraber XV. Yüzyılda Afrika ve Hindistan'a ulaşan Portekizliler aynı zamanda doğunun zenginlikleri olan baharat ve altına da ulaşmışlardır. Ekonomik olduğu kadar dini açıdan da Portekiz keşiflerini tetikleyen etkenler mevcuttur. Efsanevi Hıristiyan lider Prester John'a ulaşıp Hıristiyanlığı tüm dünyaya yaymak da Portekizlilerin hedefleri arasındadır. Bartolomeu Dias'ın Ümit Burnu'nu dolaşmasının ardından Vasco da Gama'nın 1497-1499 tarihleri arasında gerçekleştirdiği yolculuk sonunda Hindistan'a ulaşması, Estado da India adında Hindistan'da kurulacak Portekiz Deniz İmparatorluğu'nun ilk büyük adımları olmuştur. Portekizliler Hindistan'da kalıcı olabilmek için bölgeye 3 yıl süre ile gönderilen valiler tayin ederek sömürge imparatorluğunun temellerini sağlamlaştırmaya çalışmıştır. Portekizliler Hind ticaret yolunun kontrolünü ele geçirerek Kızıldeniz sahillerine kadar ulaşmıştır. Bunu yaparken Müslüman tüccarların yanı sıra Hindistan'daki diğer devletlere de zarar vermişlerdir. Bu devletlerin yardım talebi karşısında Müslüman devletlerin hâmisi olan Memlûklar devreye girmiş ancak yardım konusunda yetersiz kalmışlardır. Bu sebeple dönemin en güçlü Müslüman devleti olan Osmanlı Devleti'ne başvurmuşlardır. Osmanlı-Portekiz mücadelesinin resmi olarak başlangıcı ise Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethidir. Fetihle beraber hilafetin Osmanlı'ya geçmesi, Hind ciheti ve Kızıldeniz'de iki deniz imparatorluğunu karşı karşıya getirmiştir. Osmanlı Devleti'nin güney politikasını şekillendiren bu durum, XVI. Yüzyıl sonlarına doğru Hind Okyanusu'ndaki Portekiz faaliyetlerinin yavaşlamasına kadar devam etmiştir. Portekiz hükümdarı Dom Sebastiyan'ın 4 Ağustos 1578 tarihinde yapılan Vadi's-Sebil Savaşı sırasında hayatını kaybetmesiyle beraber ülke yönetimi, İspanya kontrolüne geçince Portekizlilerin Hind politikası kesintiye uğramıştır.
Özet (Çeviri)
The Portugueses who reached Africa and India during the 15th centuries also reached to the eastern sources of wealth such as spice and gold mines through the geographical explorations. There were economical as well as religious factors triggering the Portuguese explorations. Spreading the Christianity worldwide by reaching to legendary Christian leader Prester John was also one of the goals of the Portuguese. Vasco da Gama's voyage which ended in India in 1497-99 after Bartolomeu Dias had rounded the Cape of Good Hope became the initial big steps for the foundation of the Portuguese Maritime Empire named Estado da India in India Portugueses tried to secure the foundations of the colonial empire by appointing governors for a 3 years period in order to permanently remain in India.The Portuguese reached the Red Sea shores by maintaining the control of Indian trade route. During this period (While doing this) they harmed Muslim merchants as well as other states existed in India. The Mamluk Sultanate which was the protecting power of Muslim states stepped indue to the help request of the states but failed to satisfy them. Therefore, the states applied to the Ottoman Empire which was the ruling power of this era. The official start of the Ottoman-Portuguese struggle was the conquest of Egypt by Yavuz Sultan Selim. The passage of Islamic Caliphate to the Ottoman Empire with the conquest of Egypt had two maritime empires encountered in Indian quarter and the Red Sea. This situation shaping the Ottoman Empire's policy in the south, continued until the activities of the Portuguese slowed down through the end of XVI century. When the King of Portugal Dom Sebastian died during a war in Vadi'üs-Sebil on the 4th of August in 1578, the control of Portuguese administration has been taken over by Spain and the Portuguese's Indian Policy have been interrupted.