Oksidatif stresin gestasyonel diyabetes mellitustaki rolünün dinamik tiyol-disülfit dengesi aracılığı ile değerlendirilmes
Evaluation of the role of oxidative stress in gestational diabetes mellitus through dynamic thiol-disulfide balance
- Tez No: 621397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: DM ile ilgili yapılan son araĢtırmalarda hücresel antioksidan savunma sisteminin etkilerinin azalmasına ve reaktif oksijen radikallerinin artıĢına neden olduğu gösterilmiĢtir ancak oksidatif stresin GDM'de etkileri net olarak bilinmemektedir. ÇalıĢmada GDM'de oksidatif stresin varlığını dinamik tiyol-disulfit dengesi aracılığıyla değerlendirilmesi amaçlanmıĢtır. Materyal ve metod: ÇalıĢma prospektif olup, Ekim 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleĢtirildi. ÇalıĢmaya 18-40 yaĢ arası 24. hafta ile 40. hafta arasında gebeliği olan 75 gr oral OGTT yaptırmıĢ 34 tane GDM tanılı gebe, 30 tane sağlıklı gebe ve 37 tane 18-40 yaĢ arası gebe olmayan sağlıklı kadın dahil edildi. Serum tiyol ve disülfit seviyeleri bakıldı. Parametrelerin kontrol, GDM, non-gebe grupları içindeki korelasyonları incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Recent studies of DM have shown that the effects of the cellular antioxidant defense system are reduced and that reactive oxygen radicals increase, but the effects of oxidative stress on GDM are not clearly known. The aim of this study was to evaluate the presence of oxidative stress in GDM by means of dynamic thiol-disulfide balance. Material and Method: The study was prospective and was performed between October 2018 and December 2018. The study included 34 pregnant women with GDM and 30 healthy pregnant women aged between 18-40 years who had 75 grams oral OGTT between 24th and 40th weeks and 37 non-pregnant women between 18-40 years of age. Serum thiol and disulfide levels were measured. Correlations of parameters in control, GDM, non-pregnant groups were examined.