Türk sporcularda actn3 rs181579 polimorfizminin karşılaştırılması
  1. Tez No: 621427
  2. Yazar: KÜBRA ÇELENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Alfa-aktinin-3 proteini (ACTN3) kodlayan ACTN3 geni, atletik performans açısından en çok incelenen genetik belirteçlerden biridir. Atletik performansa etkisi olduğu düşünülen genetik bölgeler ile ilgili birçok farklı spor dallarına ait sporcular üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmamızda günümüze kadar gerçekleştirilen Türk sporcuların (ACTN3) rs181579 polimorfizm sonuçlarını, literatür taraması sonucunda bir araya getirmeyi ve istatiksel verilerin karşılatırmasını yapmayı amaçladık. İlgili literatür taramasının ardından güreş, futbol ve basketbol gibi farklı spor dallarından toplam 226 sporcunun analizlerinin veri sonuçlarını karşılaştırdık. Spor branşı grupları ACTN3 rs181579 polimorfizm ve allel dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coding the alpha-actinine-3 protein (ACTN3), the ACTN3 gene is one of the most studied genetic markers for athletic performance. Studies have been conducted on athletes belonging to many different sports branches related to genetic regions, which are thought to have an impact on athletic performance. In this study, we aimed to bring together the results of rs181579 polymorphism of Turkish athletes (ACTN3) carried out to date as a result of the literature review and to compare statistical data. After the related literature review, we compared the data results of the analysis of 226 athletes from different sports branches such as wrestling, football and basketball. Sport branch groups ACTN3 rs181579 polymorphism and allele distributions were examined.