Β-1,3- glukanaz geninin agrobacterium tumefaciens suşlarına transformasyonu
Transformation of β-1,3- glucanase gene to agrobacterium tumefaciens strai̇ns
  1. Tez No: 621426
  2. Yazar: BEYZA REİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BEZİRĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fungal patojenler tarımsal alanlarda ciddi bir tehlike oluşturmaktadırlar. Hastalıklarla mücadelede fungal hastalıklara karşı direnç oluşturmak için gen izolasyonu ve gen aktarım teknikleri kullanılarak transgenik bitki geliştirilmektedir. Fungal hücre duvarının en bol bileşeni olan β-1,3-glukanın, β-1,3-glukanaz ile yoğun hidrolizi, hücre duvarlarının mekanik kuvvetini zayıflatarak hücre lizizine yol açmaktadır. Bu nedenle bitkilerde β-l,3-glukanaz, patojenik fungus istilasına karşı savunma sisteminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bitki hastalıklarıyla mücadelede fungal patojenlere karşı direnç oluşturmak için Agrobacterium tumefaciens aracılığı ile gen aktarım tekniğiyle pKn-glucanase, pKn-sig-glucanase, pSiCiKn plazmitleri içerisindeki Paenibacillus sp'dan klonlanmış 1793 amino asitlik rekombinant DNA fragmanına sahip β-1,3-glukanaz geninin aktarımını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Fungal pathogens causes a serious danger in agricultural field. Most of the cultivated species show significant data losses due to fungal attacks. These diseases reduce not only yield loss but also quality features. Although plant diseases caused by fungal pathogens are generally tackled with the application of chemical drugs, the fight against chemicals is not effective for every disease. Therefore, the best way to protection against plant diseases is to develop new cultivars disease resistant. Transgenic plants are developed by using gene isolation and gene transfer techniques to create resistance against fungal diseases. Transgenic plants are developed by using gene isolation and gene transfer techniques to create resistance against fungal diseases in the fight against diseases. Intense hydrolysis with β-1,3-glucan, β-1,3-glucanase, the most abundant component of the fungal cell wall, weakens the mechanical strength of the cell walls, leading to cell lysis. For this reason, β-1,3-glucanase is used in the defense system against pathogenic fungus infestation in plants. This research provides the transfer of the beta-1,3-glucanase gene including 1793 amino acid recombinant DNA fragments cloned from Paenibacillus sp in pKn-glucanase, pKn-sig-glucanase, pSiCiKn plasmids, using gene technique through Agrobacterium tumefaciens.