Uç kurutan hastalığı etmeni [Phoma tracheiphila (petri) kanc. & ghik.]'ne karşı bazı fungisitlerin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of some fungicides against malsecco disease [Phoma tracheiphila (Petri) kanc. & ghik.]
  1. Tez No: 621438
  2. Yazar: MERVE SULTAN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada bir ruhsatlı olmak üzere 12 farklı fungisitin in vitro koşullarda Phoma tracehiphila'nın en virulent izolatlarının (E9 ve E10) miselyal gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. In vitro koşullarda patojenin miselyal gelişimini engellemede Cyprodinil (375 g/kg)+ Fludioxonil (250 g/kg) kombinasyonunun 5 ppm≥ , Fluxapyroxad (75 g/L) + Difenoconazole (50 g/L) fungisit kombinasyonunun 100 ppm≥ uygulama dozları %100 etki ederek en etkili fungisitler olmuştur. Bu fungisit kombinasyonlarının EC50 değerleri sırasıyla 0.124 ve 1.228 ppm olarak hesaplanmıştır. Azoxystrobin, Dithianon ve Pyraclostrobin gibi etkili maddeli fungisitler P. tracheiphila'nın miselyal gelişimini engellemede kayda değer bir etki göstermemiştir. Sera denemelerinde ise Cyprodinil (375 g/kg)+ Fludioxonil (250 g/kg) ve Fluxapyroxad (75 g/L) + Difenoconazole (50 g/L) fungisit kombinasyonlarının normal dozları hastalık şiddetini engellemede çok etkili değilken, uygulama dozunun iki katı kullanıldığında hastalık sırasıyla %62.6 ile %45.3 düzeyinde engellenmiş, ruhsatlı fungisit, bakırhidroksit ise hastalığı en fazla % 9.8 oranında engellemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 14 different concentrations of 12 fungicides, one licensed were tested to supress radial growth of P. tracheiphila mycel in vitro condition. 5.0 ppm and above concentrations of Cyprodinil (375g/Kg) + Fludioxonil (250g/Kg) combination was found to be the most effective on radial growth inhibition. Fluxapyroxad (75g/L) + Difenoconazole (50g/L) combination was the second effective fungicides to inhibit the radial mycel growth at 100ppm and above concentrations. EC50 values of these fungicides were calculated respectively as 0.124 and 1.228 ppm. Fungicides with active substances such as Azoxystrobin, Dithianon and Pyraclostrobin did not show any significant effect in preventing mycelial development of P. tracheiphila. In greenhouse trials, the normal doses of Cyprodinil (375 g / kg) + Fludioxonil (250 g / kg) and Fluxapyroxad (75 g / L) + Difenoconazole (50 g / L) fungicide have not been very effective in preventing disease severity. However, when using twice the application dose, the disease was prevented at 62.6% and 45.3%, respectively, and the licensed fungicide copper hydroxide prevented the disease at most 9.8%.