Burdur yöresi ceviz bahçelerinin beslenme durumununbelirlenmesi
Determination of nutritional status in wallnut orchards in burdur region
  1. Tez No: 621453
  2. Yazar: ŞERİFE YÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Burdur ilinde ceviz yetiştiriciliği yapılan bahçelerin beslenme durumlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Yöreyi temsil edecek şekilde farklı lokasyonlarda 20 bahçeden toprak örnekleri için iki farklı derinlikten (0-30 cm ve 3060cm) toplam 40 toprak örneği ve 20 yaprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde; pH, EC (Elektriksel İletkenlik), bünye, kireç (CaCO 3), organik madde, toplam azot, alınabilir fosfor, değişebilir potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, alınabilir demir, çinko, mangan, bakır analizleri yapılmıştır. Yaprak örneklerinde ise azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, mangan ve bakır içerikleri belirlenmiştir. Toprak ve yaprak analiz sonuçları kritik sınır değerlere göre kıyaslanmış, mevcut bahçelerin beslenme durumu ve beslenme sorunları saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre toprakların çoğunluğu tınlı bünyeye sahip bulunmuş, toprak reaksiyonu hafif alkali ve nötr özellik göstermiştir. Her iki toprak derinliğinde de herhangi bir tuzluluk sorunu saptanmamıştır. Toprakların büyük çoğunluğu aşırı ve yüksek kireçli bulunması yetiştiricilik ve beslenme açısından bazı sorunların oluşabileceğini göstermektedir. Toprak örneklerinin organik madde içerikleri az humuslu ve humusça fakir belirlenmiştir. Toplam azot bakımından topraklar iyi ve çok iyi, alınabilir fosfor ve değişebilir potasyum bakımından ise değişkenlik göstermiş ve toprakların kısmen yetersizlik saptanmıştır. Toprakların değişebilir kalsiyum içerikleri orta ve iyi, değişebilir magnezyum içerikleri genel olarak iyi, değişebilir sodyumun ise çok düşük ve düşük düzeylerde olduğu tespit edilmiştir. Mikro element sonuçlarına göre alınabilir demir ve çinko içerikleri noksan olup alınabilir mangan ve bakır yeterli bulunmuştur. Yapılan yaprak analizlerine göre toplam azot, fosfor,bakır ve çinko içerikleri noksan bulurken, potasyum,kalsiyum ,magnezyum, demir ve mangan içeriklerinin yeterli, bakır ve çinko noksan bulunmuştur. Sonuç olarak Burdur yöresi ceviz bahçelerinde toprak özellikleri bakımından yüksek kireç içeriklerinin birtakım bitki besleme problemleri oluşturması muhtemel görünmektedir. Ayrıca toprakların organik madde düzeyleri yetersizdir ve bu nedenle toprak özelliklerinin iyileştirilmesi için organik gübrelemeye önem verilmesi gerekmektedir. Toprakların fosfor, potasyum, çinko ve bakır içeriklerinin yeterli düzeylere ulaşması sağlanarak bitkilerin bu noksanlıklarının giderilmesi sağlanmalıdır. Böylece yoğun ceviz üretiminin bulunduğu yöre topraklarının ve bitkilerin verimliliklerinde artış sağlanması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutrional status of the walnut orchards by soil and leaf analysis in Burdur province. In this context, soil and leaf samples were taken from 20 different orchards and 2 different soil depths (0-30 cm and 30-60). Soil and leaves were analyzed. pH, EC (Electrical Conductivity), texture, CaCO3, organic matter, nitrogen, available phosphorus, changeable potassium, magnesium, calcium, sodium,available iron, zinc, manganese and copper were analyzed in soil analysis. Nitrogen, phosphorus, potassium, magnesium, calcium, iron, zinc, manganese and copper contents were analyzed in walnut leaves. Soil and leaf analysis results were compared according to critical limit values and nutritional status and nutritional problems of existing orchards were studied to determine. According to the results of the analysis, the majority of the soils were found loamy and sandy loam, soil reaction (pH) was slightly alkaline and neutral. Salinity problems were not found in soil samples. Since the majority of the soils are excessive and high calcareous, it may cause some problems related to agriculture. Organic matter was also found to be low humus and poor humus. The soils that include the nutrient elements were determined sufficient for total nitrogen and that was determined variability for phosphorous and potassium. Changeable calcium concentration was determined sufficient or medium, Mg concentration generally was determined sufficient, Na concentration was determined very low values. According to the micro element results recievable iron was found deficient and manganese copper and zinc were found sufficient. According to the leaf analysis total nitrogen, phosphorous, copper and zinc were found deficient, potassium, magnesium, calcium, manganese and iron were found sufficient in walnut leaves. As a results; high lime contents what are in soil seems likely to cause plant nutrition problems in the walnut orchard of Burdur region. Also organic matter levels of soils are insufficient so that fertilization should be given importance to improve the soil properties. The phosphorus, potassium, zinc and copper contents of soil should be provided to reach sufficient levels and these deficiencies of plants need to be remedied. So that the productivity of plant (walnut) and the soils of region where is grown walnut may be possible to increase.