Direct dimethyl ether production from carbon dioxide and biomass
Karbondioksit ve biyokütleden doğrudan dimetil eter üretimi
  1. Tez No: 621452
  2. Yazar: NUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÜNLÜSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, fosil yakıt bazlı bir yol kullanmak yerine biyokütle ve karbondioksit kullanarak optimal olarak dimetil eter ürettiğimiz bir süreç tasarlamayı amaçlamaktadır. Bugün fosil yakıtların kullanımı hala çok yüksektir. Karbondioksitin yakıt kullanan işlemlerde bir yan ürün olarak havaya salınımı son yüzyılda hızla artıp birçok doğal dengenin zarar görüp küresel ısınmanın oluşmasına sebep olmuştur. Bu nedenle baca gazlarından ele geçirilen karbondioksitin yeni uygulamalarda kapalı bir döngüde yeniden kullanılması önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada karbondioksitin hem biyokütle gazlaştırma maddesi olarak hem de dimetil üretimi için kullanımı araştırılmıştır. Biyokütle hammaddesi olarak zeytin ağacı budaması kullanılmıştır. Gazlaştırma işleminin ana ürünleri dimetil eter üretiminde reaktant olan karbonmonoksit ve hidrojendir. DME üretiminde yılda 5000 ton CO2 kullanılan bu prosesin tasarımı ChemCAD yazılımı ile yapılmıştır. Biyokütle gazlaştırması ve dimetil eter sentezi tepkimelerinin hız denklemleri ChemCAD'de visual BASIC kullanılarak tanımlanmıştır. Sürecin ekonomik analizi 15 yıllık bir proje süresi için yapılmıştır. Projenin geri ödeme süresi ile yatırım geri dönüş oranı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work aims to design a process in which we optimally produce dimethyl ether using biomass and carbon dioxide instead of using a fossil fuel-based pathway. Today, the use of fossil fuels is still very high. As a byproduct in fuel processing, the release of carbon dioxide into the air has increased rapidly over the last century, and caused the destruction of many natural equilibria, one consequence being global warming. Therefore, reuse of captured carbon dioxide from flue gases in new applications in a closed cycle is an important research area. In this study, the use of carbon dioxide both as a biomass gasification agent and as a reactant to produce dimethyl ether is investigated. As the biomass feedstock, olive tree pruning is used. The major products of the gasification process are carbon monoxide and hydrogen both of which are reactants in the production of dimethyl ether. Process design in which 5000 tons of CO2 is used per year in the DME production is carried out using ChemCAD software. The kinetic rate expressions of biomass gasification and dimethyl ether synthesis reactions are defined in ChemCAD using visual BASIC. Economic analysis of the process is carried out for 15 years of project life. The payback period and rate of return of the project on investment are presented.