Pamuk tarımında kullanılan gübrelerin lif ve iplik kalitesine olan etkileri
Effects of fertilizers on quality of cotton fiber and cotton yarn
  1. Tez No: 621462
  2. Yazar: ŞEHRAZAT BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tekstil sektöründe nihai ürünün kalitesini ve performansını iplik ve iplik hammaddesi oluşturmaktadır. Günümüzde doğal elyaflar içerisinde en çok kullanılan iplik hammaddesi ise pamuktur. Bu çalışmanın amacı; kaliteli ve verimli bir pamuk elde edilmesi için pamuk tarımında kullanılan gübrenin, lif kalitesi ve iplik kalitesine etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmada aynı tip pamuk tohumu aynı tarlada yan yana iki ayrı sahada ekilmiş ve deneme sahalarından birinde; pamuk verimini ve kalitesi arttırmaya yönelik gübreler kullanılmış, diğer deneme sahasında ise herhangi bir gübreleme işlemi gerçekleşmemiştir. İncelenen pamuklar ürün döngüsü boyunca aynı anda ekilmiş, aynı anda sulanmış ve aynı anda hasat edilmiştir. Hasat edilen pamukların verimi, çırçırlama performansları, lif kalite özellikleri incelenmiştir. Gübreli ve gübresiz olarak üretilen bu iki çeşit pamuk lifinden, aynı iplik işletmesinde, aynı makine ve ekipmanlarla, aynı numarada iplik üretilmiş ve oluşan ipliklerin kalitesi test edilmiş, sonuçlar incelenerek, gübrenin lif ve iplik özelliklerine ne gibi etkileri olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yarn and yarn raw materials constitute the quality and performance of the final product in the textile industry. The most common raw material used in natural fiber today is cotton. In this study; in order to obtain a high quality and productive cotton, it has been investigated whether fertilizer used in cotton farming has an effect on fiber quality and yarn quality. In the study, the same type of cotton seeds were planted at the same time side by side in the same field and in one of the trial fields, fertilizers were used to increase cotton yield and quality, and no fertilization process took place in the other trial area. The cottons examined were seeded simultaneously, irrigated at the same time during the product cycle and harvested at the same time. The yield of harvested cottons, ginning performances and fiber quality characteristics were investigated at the same stage. From these two types of cotton fibers, produced with fertilizer and without fertilizer, the same number of yarns were produced in the same spinning mill with the same machines and equipment, and the quality of the yarns formed was tested, and the results were examined and the effects of the fertilizer on the fiber and yarn properties were investigated.