Otomotiv bileşenlerinin titreşim testleri için fikstür tasarımı ve analizi
Fixture design and analysis for vibration test of automotive components
  1. Tez No: 621500
  2. Yazar: KADİR YAVUZ YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA KAMIŞ KOCABIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında“Otomotiv Bileşenlerinin Titreşim Testleri İçin Fikstür Tasarımı ve Analizi”konusu temel olarak ele alınmıştır. Konunun içeriğinde elektrodinamik sarsıcılar ve yardımcı ekipmanlarının neler olduğu, bu tür sarsıcılarda gerçekleştirilebilecek test profilleri ve genel olarak basit görülen ancak bir titreşim testi için en büyük öneme sahip titreşim fikstürünün tasarım aşamalarından bahsedilmiştir. Belirtilen tasarım aşamaları, otomobil yan dikiz aynası örnek alınarak titreşim fikstür tasarımı ve simülasyon çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master thesis,“Fixture Design and Analysis for Vibration Tests of Automotive Components”has been taken as the basis. Electrodynamic shakers and auxiliary equipment, test profiles that can be performed in such shakers, and generally seen as simple but the most important thing for a vibration test is mentioned in the design stages of the vibration fixture are included in the content. Vibration fixture design and simulation studies were carried out by taking the mentioned design stages as an example of automobile side view mirror.