Üreter taşlarının eswl ile tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler
Factors affecting success in the treatment of ureteral stones with eswl
  1. Tez No: 621513
  2. Yazar: ÖZGÜR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YASER MÜSLÜMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Üreter taşlarının ESWL ile tedavisinde başarıyı etkileyebilecek olan faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Materyal-Metod: 6 Temmuz 2010 – 31 Mart 2011 tarihleri arasında renal kolik nedeniyle acile başvurup abdominopelvik BT çektirmiş yahut teknik sebeplerden dolayı İVP çekilemeyip BT çekilen ya da başka herhangi bir sebepten dolayı BT çekilip üriner sistem taşı tespit edilen ve sonrasında ESWL uygulanan 60 üreter taşlı hasta çalışmaya dahil edildi. ESWL öncesi her hastaya rutin olarak tam idrar tahlili (TİT), idrar kültürü, basit biyokimyasal testler (BUN,Kr) ve koagulasyon testleri yapıldı. Her hastaya seans öncesi İM diklofenak Na ya da metimazol Na yapıldı. Bulgular: 38 proksimal üreter taşlı hastanın 32'sinin (%84.2), 22 distal üreter taşlı hastanın 11'inin (%50) taşlarının tamamen temizlendiği görüldü. ESWL tedavisi başarılı olanların ortalama VKİ 24.5 iken başarısız olanların 29.5 idi. Tedavisinin başarıya ulaştığı taşların ortalama HÜ'si (597) başarısız olanların HÜ'sinden (880) daha küçüktü. Spontan taş düşürme hikayesi olan hastalarda taşsızlık oranları istatistiksel olarak anlamlı derecede spontan taş düşürme hikayesi olmayanlardan daha yüksekti. Sonuç: Çalışmamızın sonunda ortaya çıkan veriler, artan VKİ ve HÜ'nin taşın kırılmasını zorlaştırdığını, spotan taş düşürme hikayesi olan hastalarda daha yüksek oranda taşsızlık sağlandığını ve proksimal üreter taşlarının distal üreter taşlarından daha yüksek başarı oranlarıyla kırıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to detect the factors that may affect the outcome of ureterolithotripsy with ESWL. Material and Method: Between 6 July 2010 and 31 March 2011, 60 patients with ureteral stone whose stone was diagnosed with the abdominopelvic CT which was shooted due to renal colic pain in the emergency department or lack of KUB at that time because of technical problems or any other reasons were included in our study. Complete urine test,urine culture, simple biochemical tests and coagulation tests were performed to all patients before ESWL. Also prior to ESWL, IM diclofenac Na or methimazole Na were injected to all patients. Results: 32 (84.2%) of 38 patients with the proximal ureteral stones and 11 (50%) of 22 patients with the distal ureteral stones had complete calculi clearance. While the mean BMI of patients whose stones were treated successfully with the ESWL is 24.5, the mean BMI of other patients whose stones could not be treated successfully is 29.5. While mean HU of stones which were treated successfully with the ESWL is 597, mean HU of stones which could not be treated successfully is 880. Complete calculi clearance rate of patients whose medical history have spontaneous stone passage was higher than patients whose medicalhistory do not have spontaneous stone passage. Conclusion: The results of this study show that high BMI of patients and HU levels of stones make stone clearance more difficult than low levels'. Opposite to this, presence of spontaneous stone passage history makes easier having complete calculi clearance. Finally, similar to the literatural knowledge, it has been showed that the clearance of proximal ureteral stones with ESWL is easier than distal ureteral stones'.