Rifamisin ile rifabutin arasındaki çapraz direnç
Cross resistance between rifampin and rifabutin
  1. Tez No: 621512
  2. Yazar: LÜTFİYE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN SAMURKAŞOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL ŞİPİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tüberküloz (TB) halen morbidite ve mortalitesi yüksek infeksiyon hastalığı olma özelliğini sürdürmektedir. Tüberküloz basili 1882'de keşfedilmiş olmasına rağmen halen mikroorganizmanın doğası, virülansı ve konağın infeksiyona tepkisi konusunda öğrenilecek çok şey bulunmaktadır. Nisan 1996 ile Mart 1998 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dirençli akciğer tüberkülozu tanısı konulmuş 2'si kadın 25 hasta alındı. Bu hastaların balgam örneklerine özel bir laboratuvarda hassasiyet testi çalışıldı. Rifampisine dirençli bulunan 22 kültürden sadece biri rifabutine (RFB) duyarlıyken(%4.5), diğerlerinin hepsi RFB'e dirençliydi (%95.5).Sonuç olarak rifampisin ile RFB arasında çapraz direnç gelişme oranı %95.5 olarak bulundu. Bu verilere dayanılarak rifampisin direnci olan hastalara RFB ancak hassasiyet testi duyarlı bulunursa kullanılmalıdır. Aksi takdirde tedavi maliyeti gereksiz yere yükselecek ve yan etkileri güçlükle tolere edilen dirençli tüberküloz ilaçlarına etkisi şüpheli ilaç eklenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis (TB) still continues to be an infectious disease with high morbidity and mortality. Although the tuberculosis bacillus was discovered in 1882, there is still much to learn about the nature of the microorganism, its virulence, and the host's response to infection. In order to evaluate cross resistance between rifampin (RIF) and rifabutin (RBT), 25 patients (2 female, 23 male) with resistant tuberculosis who had been admitted to our hospital, between April 1996 and March 1998, were included in the study. According to the antibiograms 3 strains were susceptible to both RIF and RBT. Twenty one strains were resistant to both RIF and RBT (95.5%). Only one strain was resistant to RIF and susceptible to RBT (4.5%). As a conclusion, rate of cross resistance between RIF and RBT was found 95.5%. Thus, RBT should be given to patientswith RIF resistance only if they are proven to be susceptible to RBT by antibiyograms. Otherwise, treatment cost will rise unnecessarily and a drug with suspect effectiveness will be added to the treatment which is tolareted poorly already.