Bursa Uludağ Üniversitesi arboretumu (Uluarbor) oluşturulması üzerine bir araştırma
Research on the establishment of bursa Uludağ University arboretum (Uluarbor)
  1. Tez No: 621569
  2. Yazar: SENEM KÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZENCİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde doğal kaynakların aşırı kullanımından ötürü tür çeşitliliğinde hızlı bir azalmayla karşılaşılmaktadır. Bu durumu engellemekte en büyük etken çevre eğitimidir. Doğa bilincinin oluşturulmasında arboretumlar oldukça önemli bir değere sahiptirler. Arboretum ve botanik bahçelerinin kuruluş amaçlarının temel maddesi de bireylere doğayı sevme, onu koruma ve sahip çıkma düşüncesini aşılamaktır. Bu araştırmada, Bursa kentinde yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi bulunduğu konum, iklim, habitat ve bitki çeşitliliği bakımından zengin değerlere sahip olmasından ötürü çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de yapılmış, örnek alınabilecek arboretumlar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Bursa Uludağ Üniversitesi kampüs alanı, dünyanın farklı köşelerinden getirilerek bir araya konulan bitkilerle araştırmacılar ve öğrenciler için eğitim merkezi olarak değerlendirilip bilime ışık tutacaktır. Bunun yanı sıra kentin çevresinde yaşayan halkın da belirli zamanlarda gelip ziyaret edebilecekleri eşsiz bir arboretum planlama tasarım projesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a rapid decrease in species diversity due to the excessive use of natural resources. Environmental education is the biggest factor that prevents this situation. Arboretums have a very important value in the formation of nature consciousness. The main purpose of the arboretum and the botanical gardens, instill the idea of loving, protecting and owning nature. In this research, Bursa Uludağ University located in Bursa has been determined as the study area because of it is rich values in terms of location, climate, habitat and plant diversity, Arboretums examined and samples can be taken from the world and Turkey and evaluated. According to research results; the campus area of Bursa Uludağ University will be considered as a training center for researchers and students with plants brought together from different corners of the world and will shed light on science. In addition to this, there will be a unique arboretum planning and design project that can be visited by the people living around the city.