Bingöl şartlarında bazı İtalyan çimi (Lolium multiflorum lam.) çeşitlerinin ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of herbage yield and quality of some Italian rygrass (Lolium multiflorum lam.) varieties in Bingöl conditions
  1. Tez No: 621578
  2. Yazar: VURAL LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN KÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, Bingöl ekolojik koşullarında yetiştirilecek İtalyan çimi çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2018 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada, 6 adet İtalyan çimi çeşidi (Devis, Baqueano, Caramba, Vallivert, Trinova, Vespolini) bitki materyali olarak kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada; bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ham kül oranı, ADF oranı, NDF oranı, sindirilebilir kuru madde (SKM), kuru madde tüketimi (KMT), nispi yem değeri (NYD) oranlarına ilişkin veriler alınmıştır. Araştırma sonucunda; bitki boyu 72,90-82,67 cm, yeşil ot verimi 3377,33-4457,67 kg/da, kuru ot verimi 808,13-1051,83 kg/da, ham protein oranı %17,58-21,13, ham protein verimi 154,00-179,57 kg/da, ham kül oranı %4,20-%4,50, ADF oranı %38,33-40,67, NDF oranı%55,00-63,37, sindirilebilir kuru madde (SKM) %57,22-%59,04, kuru madde tüketimi (KMT) %1,893-2,183 ve nispi yem değeri (NYD) 86,44-99,55 arasında değişmiştir. Araştırmada incelenen tüm özellikler bakımından çeşitler arasında farklılıklar belirlenmiştir. En yüksek bitki boyu ve yeşil ot verimi Trinova çeşidinde, en yüksek kuru ot verimi, KMT oranı, NYD Vallivert çeşidinde, en yüksek ham protein oranı Vespolini çeşidinde, en düşük NDF oranı Vallivert çeşidinde, en yüksek ham protein verimi ve SKM değeri, Baqueano çeşidinde, en yüksek ham kül oranı Devis çeşidinde, en düşük ADF oranı Baqueano çeşidinde elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre Bingöl ekolojik koşulları için yeşil ot ve kuru ot verimleri bakımından Trinova ve Vallivert çeşitleri, ham protein ve SKM değeri bakımından Baqueano çeşitlerinin ekilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2018 growing season in order to determine yield and quality characteristics of Italian grass varieties to be grown in Bingöl ecological conditions. In this research, 6 Italian grass varieties (Devis, Baqueano, Caramba, Vallivert, Trinova, Vespolini) were used as plant material. The research was established in randomized block design with three replications. In the study; plant height, green herbage yield, dry herbage yield, crude protein ratio, crude protein yield, crude ash ratio, ADF ratio, NDF ratio, digestible dry matter (DDM), dry matter intake (DMI), relative feed value (RFV) rates data were obtained. As a result of the research; plant height 72.90-82.67 cm, green herbage yield 3377.33-4457.67, kg/da, dry herbage yield 808.13-1051.83 kg/da, crude protein content 17.58-21.13%, crude protein yield 154.00-179.57 kg/da, crude ash rate 4.20-4.50%, ADF rate 38.33-40.67% NDF rate 55.00-63.37% Digestible dry matter (DDM) 57.22-59.04, dry matter intake (DMI) 1.893-2.183% relative feed value (RFV) ranged from 86.44-99.55 kg/da. Differences among the varieties were determined in terms of all the characteristics examined in the research. Plant height and green grass yield Trinova cultivar, hay yield, KMT ratio and NYD yield Vallivert cultivar, crude protein proportion and NDF ratio Vespolini cultivar, crude protein yield and SKM value, Baqueano cultivar, crude ash proportion Devis cultivar, ADF ratio Baqueano cultivar highest values were obtained. According to these results, it is recommended to plant Trinova and Vallivert varieties in terms of green grass and hay yields, and Baqueano varieties in terms of crude protein and SKM values for Bingöl ecological conditions.