Bingöl koşullarında farklı yemlik pancar (Beta vulgaris var. rapacea) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality features different fodder beet varieties in Bingöl conditions
- Tez No: 621579
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN KÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Bingöl ekolojik koşullarında 5 çeşit yemlik pancarının (Rota, Brigadier, Feldher, Nedimbey, Rekord poly) verim ve kalite özellikleri bakımından karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Deneme, 2018 yılı yetiştirme döneminde Bingöl İli Genç İlçesinde bulunan Genç Meslek Yüksekokulu Uygulama ve Araştırma alanına ait deneme alanında kurulmuştur. Araştırma, Tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olacak şekilde yürütülmüştür. Deneme 24 Nisan 2018 yılında ekilmiş olup, 27 Eylül 2018 hasat edilmiştir. Çalışmada kullanılan yemlik pancar çeşitlerine ait yumru boyu, yumru çapı, yumru şekli, yaprak duruşu, kökün toprak üstünde kalan kısmı, yaprak yaş verimi, yaprak kuru verimi, yumru yaş verim yumru kuru verimi, yaprakta ham kül oranı, yumruda ham kül oranı, yaprakta ham protein oranı, yumruda ham protein oranı, yaprakta ham protein verimi, yumruda ham protein verimi, yaprakta ADF, yumruda ADF, yaprakta NDF, yumruda NDF, yaprakta SKM, yumruda SKM, yaprakta kuru madde tüketimi, yumruda kuru madde tüketimi, yaprakta nispi yem değeri, yumruda nispi yem değeri ile ilgili veriler ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek yaprakta yaş verim (1748,0) kg yaprak kuru verimi (197,7) kg/da yumruda yaş verim (10587,0) yaprakta ham protein verimi (27,19) kg/da yumruda ham protein verimi (65,29) kg/da Brigadier çeşidinde; en yüksek yumru kuru verimi (1330,80) kg/da, Rekord poly çeşidinde; en yüksek yumruda ham kül oranı (%1,95) yaprakta ham kül oranı (%7,55) yumruda ham protein oranı (%6,03), yaprakta SKM (%74,14) yumruda SKM (%82,01), yumruda KMT (%8,69), yumruda NYD (552,19), Nedimbey çeşidinde; en yüksek yaprakta ham protein oranı (%14,48), yaprakta KMT (%3,27), yaprakta NYD (187,9) Feldherr çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to compare the yield components of 5 different animal beets (Rota, Brigadier, Feldherr, Nedimbey, Rekord poly) under Bingöl ecological conditions. The experiment was established in the trial area of the Genç Vocational School Application and Research area in Genç district of Bingöl province in 2018 growing period. The research was conducted with randomized block desing with four replications. The experiment was planted on 24 April 2018 and harvested on 27 September 2018. In this study, tuber length, tuber diameter, tuber shape, leaf posture, part of the root above the soil, leaf green yield, leaf dry yield, tuber green yield, crude ash rate in leaf, crude ash ratio in tuber, crude protein content in leaf, crude protein content in tuber, crude protein yield in leaf, crude protein yield in tuber, acid detergent fiber (ADF) in leaf, ADF in tuber, nötral detergent fiber (NDF) in leaf, NDF in tuber, dry matter digestibility (DMD) in leaf, DMD in tuber, dry matter intake (DMI) in tuber, relative feed value (RFV) in leaf, RFV in tuber of beet animal varieties were examined. According to the results of the research; the highest leaf yield (1748.0 kg/da) leaf dry yield (197.7 kg/da), tuber wet yield (10587.0 kg/da), crude protein yield in leaf (27.19 kg/da), tuber crude protein yield (65.29kg/) in Brigadier cultivar; the highest tuber dry yield (1330.80 kg/da) in Rekord poly cultivar; the highest tuber curude ash (1.95%), leaf crude ash (7.55%), tuber crude protein ratio (6.03%), DMD in leaf (74.14%) in rota cultivar; the highest ADF, NDF, DMD, DMI ratıos and RFV in tuber (8.85%, 13.88%, 82.01%, 8.69% and 552.19%, respectively) in Nedimbey cultivar; the highest crude protein ratio, DMI and RFV in leaf (14.48%, 3.27% and 187.9%, respectively) in Feldherr cultivar were recorded.