Oltu ve narman (Erzurum) ilçelerinde yetişen makromantar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in oltunarman (Erzurum) district
- Tez No: 621592
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu çalışma, Oltu ve Narman (Erzurum) ilçe sınırları içerisinde doğal olarak yetişen ve 2018-2019 yılları arasında toplanan makromantar örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar örneklerinin yetişme ortamlarında renkli fotoğrafları çekilmiş, mantarların ekolojik ve morfolojik özellikleri ile yöre halkının makromantarlar hakkındaki bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Pezizomycetes, Sordariomycetes, Agaricomycetes ve Dacrymycetes sınıflarına ait 12 takım, 45 familya ve 92 cins içerisinde dağılım gösteren toplam 208 makromantar türü olduğu tespit edilmiştir. Bunların 66'sı yenen, 103'ü yenmeyen, 31'i ise zehirli olarak belirlenmiş ve 8 türün ise yenilebilirlik durumu tespit edilememiştir. Ayrıca 10 makromantar türü ilk defa bu çalışma ile tespit edilerek ülkemiz mikotasına yeni kayıt olarak ilave edilmiştir. Bunlar: Hyaloscypha aureliella, Parascutellinia carneosanguinea, Agaricus leptocaulis, Lepiota bouderi, Cortinarius confirmatus, C. smithii, Entoloma lampropus, Galerina vittiformis, Hebeloma anthracophilum ve Inocybe sublilacina'dır. Teşhisleri yapılan makromantar türlerinin sistematikleri, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikleri, yayılışları ve yeni kayıt olan türlerin deskripsiyonları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Oltu-Narman (Erzurum) districts. Macrofungi specimens were collected between the years of 2018 and 2019 during field studies. The colorful photographs of all specimens were taken in natural habitat with digital camera. The ecological and morphological features of specimens and information on macrofungi known by local people were recorded. According to field and laboratory investigations, the total of 208 species belonging to 92 genus, 45 families and 12 ordos stated in Leotiomycetes, Pezizomycetes, Sordariomycetes Agaricomycetes and Dacrymycetes classis were identified. 66 of them are edible, 103 of them are inedible, 31 of them are poisonous and edible status of 8 species can not be determined. Moreover, in the present study, the following 10 species were identified as new records for Turkish Mycobiota: Hyaloscypha aureliella, Parascutellinia carneosanguinea, Agaricus leptocaulis, Lepiota bouderi, Cortinarius confirmatus, C. smithii, Entoloma lampropus, Galerina vittiformis, Hebeloma anthracophilum and Inocybe sublilacina. The systematic, photographs of basidiocarp, ascocarp and spores, distributions, the descriptions of new records and the other features of identified macrofungi were given.