Türkiye'nin dış borçlarının analizi (Türk parasının kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararın dış borçlara etkisi ve 1989 sonrası gelişmeler)
- Tez No: 62161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
.123- ÖZET Dış borç olgusunun ekonomi üzerindeki istikran bozucu etkisi gündemin önemli bir tartışma konusunu oluşturmaktadır. Türkiye dış borç sorununu giderek büyüyen boyutlarda yaşayan bir ülkedir. Son yıllarda dış borç rasyolarının yüksek değerler alması Türkiye'nin çok borçlu ülkeler kategorisinde yer almasına neden olmuştur. Bu araştırmada Türkiye'nin dış borçlan tarihsel gelişimi içerisinde tartışılmıştır. Ancak araştırmanın ana konusu, Türkiye ekonomisinde önemli bir dönüm noktası olan 1989 yılı ile 1995 yılı arasında yoğunlaşmıştır. Türkiye'nin finans sistemine köklü değişiklikler getiren Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar, TL'nın konverubiliteye geçişini ve ülkeye döviz giriş-çıkışının serbest hale gelişini sağlamıştır. Araştırma mevcut istatistikler ile literatürden yararlanılarak ve karşılaştırmalı bir metot izlenerek gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda uluslararası ekonomik ilişkilerin ve dönemler itibariyle ortaya çıkan değişimlerin ülkenin dış borçlanması üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Osmanlı'lardan bu yana devam eden dış borçlanma sürecinde, dönemler itibariyle iyileşmeler oldu ise de, genel tablonun olumsuz olduğu ve soruna yönelik ciddi ve kararlı yapısal düzenlemelerin uygulanamadığı söylenebilir. Gerçekleştirilen ampirik analiz sonucunda, özellikle finansal liberalizasyon sürecinde dönüm noktası olan 32 Sayılı Karar'ın ekonomik sonuçlan ile dış borçlanma arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Karar'ın Türkiye'nin dış borç yapısına negatif bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Şu an Türkiye'nin dış borç sorunu ile birlikte devam eden ekonomik problemlerini çözebilmesi için, ilk olarak bireyler üzerindeki gelecekle ilgili olumsuz bekleyişlerin kırılması ve siyasi istikramı sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-124- SUMMARY The stability ruining effect of foreign debt on the economy is important discussion subject of the agenda. Turkey is a country that has a problem of foreign debt in an increasing dimension. Because the foreign debt ratios are with high values in the recent years, Turkey has been within the category of the countries with high foreign debts. In this study, the foreign debts of Turkey have been discussed in its historical progress. However, the main subject of the study has become dense between the years of 1989 that is an important turning-point in the economy of Turkey and 1995. 32 Numbered Decree Regarding To Protect The Value Of Turkish Currency that has provided radical changes for the finance system of Turkey has also provided TL's transfer to convertibility and the free entrance-exit of "the foreign exchange to the country. The study has been realized with benefiting from the present statistics and literature and by following a comparison method. The effects of the international economic relations and the changes that emerge as of periods on the country's getting into foreign debts have also been examined. Despite of the fact that in the duration of getting into foreign debts that has been continuing since Ottomans there has been improvements as of the periods, it can be stated that the general picture has been negative and those serious and stable structural regulations regarding the problem could not be implemented. As a result of the empirical analyzes realizes, especially it has been determined that there is a meaningful relation between the economic results of the 32 Numbered Decree that is a turning-point in financial liberalization duration and getting into foreign debts. It has also been concluded that the Decree has a negative affect on the foreign debt structure of Turkey. In order to solve the economic problems that continue with the foreign debt problem of Turkey right now, first of all negative expectations of the individuals from the future should be broken down and a political stability should be provided,