Bir karar verme aracı olarak maliyet-hacim-kar analizleri: Aydın Kimya Sanayi ve Ticaret (AYKİM) A.Ş.'de bir uygulama
- Tez No: 62160
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Maliyet-hacim-kâr analizi, temel anlamıyla, değişik ürün seviyelerinde, firma satışları, maliyetleri ve faaliyet kârı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Buna göre, hacimdeki değişmeler maliyette ve doğal olarak kârda da değişikliklere neden olur. İşletmenin işlevlerini yerine getirmek ve yönetimin işlevlerini, işletmenin sürekliliğini sağlayacak biçimde oluşturmak amacıyla kullanılan kaynakların parasal ifadesi olan maliyet, maliyet-hacim-kâr analizlerinin yapılabilmesi için bilinmesi gerekli birinci adımdır. Diğer adım, işlemenin üretim ve satış hacmidir. Analizin yapılabilmesi için üçüncü ve son adım, işletmenin kâr fonksiyonunun bilinmesidir. Bu analiz, amacı kâr etmek olan işletmeler için, büyük kolaylıklar sağlar. Yöneticiler, maliyet-hacim-kâr analizlerinin yardımıyla, işletmenin maliyetleri ile satış gelirlerinin hangi faaliyet seviyesinde eşitleneceğini ve kâra geçeceğini önceden bilebilirler. Maliyet-hacim-kâr analizi, bir takım sınırlamaları olması ve talepteki değişiklikleri gözönüne almaması gibi nedenlerle eleştirilse de, yöneticilerin yararlandığı önemli bir karar verme aracı olma görevini sürdürecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cost- volume-profit analysis, is fundamentally the research of the relations between the firms sales, costs and operation profit on different product levels. According to this research, differences in volume causes differences in the cost and naturally in the profit. The cost that is the monetary term for the sources that are used for the purpose of implementing the firms activities and forming the management activities so as to provide continuity, is the step to be known for the cost-volume-profit analysis. Another step is the production and sale volume of the firm. The third and last step for the analysis is that we should know the function of the firm's profit. The analysis provides a lot of easiness for the firms whose aim is to make profit. Managers can know in which operation level the firm's costs are equal to the sale revenues and they will begin to profit. Dynamic market conditions and inflation in our country increase the importance of analysis. In the research, the application of cost-volume-profit analysis has been implemented in Aydın Kimya Sanayi ve Ticaret (Aykim) A.Ş. and the break-even point of the firm has been determined in terms of quantity and value. In this way, managers can easily decide the price and the volume of the product. Cost-volume-profit analysis will continue to be the means for important decisions that managers make use of, although there are some limitations and it doesn't take the changes in the demand into consideration.