Denetimli serbestlik tedbiri kararı verilen esrar kullanım bozukluğu olan bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük, sıkıntıya dayanma ve anksiyete duyarlılığı parametrelerinin takip sonuçları üzerine yordayıcı etkisi
Mediating affects of intolerance of uncertainity, distress intolerance and anxiety sensitivity to quitting cannabis who are sentenced to probation and have cannabis use disorder
  1. Tez No: 621634
  2. Yazar: RIDVAN GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE GÜL KART
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Denetimli serbestlik tedbiri ve tedavi kararı ile hastanemiz birinci basamak denetimli serbestlik polikliniğine başvuran ve esrar kullanım bozukluğu olan bireylerde sosyodemografik veriler, transdiagnostik anksiyete parametreleri ve tedavi programı başarısı arasındaki ilişkinin araştırılması planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızın örneklemi; 5237 sayılı Ceza İnfaz Kanunu'nun 191. Maddesi gereğince hakkında denetimli serbestlik ve tedavi kararı verilen, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Birinci Basamak Denetimli Serbestlik Polikliniğine başvuran ve esrar kullanım bozukluğu tanısı alan 201 kişiden oluşmaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak katılmaya onay veren bireylere Sosyodemografik veri formu, DSM-5 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5-CV), Esrar Kullanım Sorunlarını Tanıma Testi (EKSTT), Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanıma Testi (AKBTT), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ), Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ), Anksiyete Duyarlılığı İndeksi (ADİ) uygulanmıştır. BULGULAR: Katılımcılar takip sonuçlarına göre iki gruba ayrılmıştır. Esrar kullanmayı bırakanlar Grup-neg, esrar kullanmaya devam edenler ise Grup-poz olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aims to investigate the relationship with sociodemographic data, transdiagnostic anxiety parameters and the success of the treatment program in individuals with probaiton measure and treatment decision and have cannabis use disorders who applied to our hospital's primary care clinic. METHOD: Study has included 201 individuals who are sentenced to probation and sent to Bakırkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Nervous Diseases Education and Research Hospital Probation Polyclinic. İndividuals who accepted voluntary participation to study were assesed by Sociodemographic informaiton form, SCID-5-CV (Structured Clinical Interview for DSM-5 Clinical Version), Cannabis Use Problems İdentificaiton Test (CUPIT), Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Beck Depression İnventory (BDI), Beck Anxiety İnventory (BAI), İntolerance to Uncertainity Scale (IUS), Distress İntolerance Scale (DSI), Anxiety Sensitivity İndex (ASI). RESULTS: The participants were divided into two groups according to the follow-up results. Those who stopped using canabis were name as Group-neg and those who continued to use cannabis were named as Group-pose.